iPhone 5S parmak izi sensörlü safir kaplı kapasitif Home tuşuna sahip olabilir

By on 15 Mayıs 2013

iPhone 5S için etrafta bir çok söylenti dolaşıyor, bunların önde gelenlerinden birisi de parmak izi sensörünün iPhone 5S’de olabileceği.

Son gelen söylentilere göre de, iPhone’un Home tuşunun dokunmaya duyarlı ve safir kristal kaplamalı olacağı yönünde. Bildiğiniz gibi Home tuşunun, tuş yapısı itibariyle zamanla çalışmamazlık, ve ya zor çalışma durumları yaşanıyor. Fiziksel bir buton olduğu için de tamiri malesef telefonun açılarak içinden buton mekanizmasının değiştirilmesi ile düzeltilebiliyor.

Cult of Mac’in Tayvan teknoloji sitesini kaynak olarak kullandığı iddiaya göre, Apple’ın bu tip sorunları ortadan kaldırmak için nihayet yeni bir Home tuşu tasarımını düşündüğü yönünde.

iphone5s-capacitive-home
Konsept iPhone 5S, iPhone 6 tasarımı

Aynı zamanda da bu alanda bir yenilik yaparak parmak izi sensörü barındırması da belirtilen iddialar arasında yer alıyor.Apple Safir Kristal’i, iPhone 5’in arka kamerasını çizilmelere karşı korumak amaçlı zaten kullanmıştı ve Safir kirstal kullanımı dolayısıyla yeni bir kullanım olmayacak ve beklentileri haklı çıkarabilir.

Diğer yandan Apple’ın parmak izi tanıma konusunda da AuthenTec adlı parmak izi üzerine uzmanlaşmış olan güvenlik firmasının 356 milyon dolara aldığı düşünülürse bu söylentilerin doğru çıkma ihtimali oldukça artıyor.

Ancak diğer yandan iPhone 5S’te mi ya da iPhone 6 olarak mı çıkacağı ve bu sensörün ne zaman geleceğini hep birlikte göreceğiz.

Hakkında Gokhan Darcan

Technologist, Co-Founder of iPhone Turka

1 Yorum

  1. ibrahim

    19 Haziran 2013 at 18:57

    çok güzel

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

// IFRAME POPUP ADDON