iOS 8’de Türkçe dikte sesle yazı yazma nasıl aktifleştirilir?

By on 20 Eylül 2014

iOS 8 geçtiğimiz günlerde çıktı ve bir çok yeni özelliğiyle birlikte artık kullanmaya başladık. Ancak biz Türk kullanıcıları için özellikle bir özelliği var ki hepimizin işine çok yarayacağını düşünüyorum. Bu bahsetmiş olduğum özellik Türkçe dikte ile sesinizle yazı yazabilme özelliği. Şuan bu makaleyi yazarken direk olarak dikte özelliğini kullanarak sizlerle paylaşıyorum.

Bu arada, bunu dikte metoduyla yazmamın en büyük sebebi aslında şuan yatakta yatıyor olmam, biraz rahatsızım açıkçası bunun içinde oturamadığım ve klavye kullanamadığımdan dolayı bu metotla size bu makaleyi paylaşmak ve aynı zamanda Türkçe Dikte’yi sizlere göstermek ve test etmek amacıyla bunu gerçekleştiriyorum.

Dikte özelliği daha önce çekmiş olduğumuz videoda da göreceğiniz gibi oldukça yüksek başarı oranıyla konuştuğumuz kelimeleri yazıya dökülmesiyle meşhur. Özellikle çok yüksek oranda başarılı olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim, yaklaşık olarak 100’de 90 veya 95 oranında doğrulukla bunları yazıya dönüştürüyor.

Bunu göstermek için hazırlamış olduğumuz videoda sizlere bunları anlatmaya çalışmıştık ancak iOS 8 çıkmasıyla birlikte bunu nasıl aktifleştireceğiniz ile ilgili sorular geldi. iOS 8 üzerinde Türkçe Dikte’nin aktifleştirmesi aslında oldukça basit.

Yapmanız gereken sadece “Ayarlar” bölümünde “Genel”e ulaşmak ve genel bölümünde Siri’yi aktifleştirmek. Aynı zamanda Türkçe klavye de klavyeleriniz arasında olduğundan da emin olmanız gerekiyor.IMG_0081.PNGBu işlemlerin ardından Türkçe klavyenin yanında daha doğrusu klavyenin içerisinde mikrofon tuşunu görmeye başlıyacaksınız. Mikrofon tuşuna gördükten sonra sadece bu tuşa basarak Türkçe dikte işlemini başlattıktan sonra konuşarak yazı yazmaya başlayabilirsiniz. Tabii bunun yine yazı yazılabilecek bir yerde yapmanız gerekiyor.

Sizlere daha önce paylaşmış olduğumuz iOS 8 Türkçe dikte videosunu da altta tekrar paylaşıyoruz.

Hakkında Gokhan Darcan

Technologist, Co-Founder of iPhone Turka

12 Comments

 1. İsmail Erkara

  28 Eylül 2014 at 00:53

  Merhaba. Klavyede para birimi olarak ₺ (TL) işareti çıkıyor. Oysa ben yurt dışında yaşayan biri olarak € işaretini kullanmak istiyorum. € işaretiyse 2. alt menüde. Bunu 1. alt menüye nasıl alabilirim?

 2. Rezzan Kiraz

  02 Ekim 2014 at 01:55

  Sonunda buldum ya ne zamandır arıyordum teşekkür ederim.

 3. Mübin

  02 Kasım 2014 at 19:08

  Arkadaslar normal sesli mesaj kayit edip yollarken mikrofon sesi algiliyo. Ama dikte tusuna bastgimda sesi duymuyo. Ekranda ses dalgasi bile okusmuyo. Neden labilir

 4. Şaban Karakurt

  04 Kasım 2014 at 10:59

  Yukarıda anlatıldığı gibi yapmadan önce Siri kapalı iken sesle dikte etmeyi denedim,oldu.8.1 yazılımından kaynaklanıyor olabilir diye düşünüyorum.Teşekkürler

 5. Murat GÖKÇE

  10 Aralık 2014 at 04:18

  Dikteyi kullanmak için internetinizin açık olması lazım.
  Önce internetiniz kapalı ise ”Ayarlar” bölümünden ”Hücresel” bölümüne ulaşmak ve ”Hücresel Veri’yi” aktifleştirmek gerek.
  Ardından ”Ayarlar” bölümünden önce ”Genel” daha sonra ”Klavyeler” bölümüne ulaşın, ”Klavyeler” menüsünde en alt kısımda ”Dikte’yi etkinleştir’i” aktifleştirmek gerek.
  NOT: Dikte için ”Siri’nin” açık yada kapalı olmasına gerek yoktur. Siri kapalı konumda olduğunda da Dikte çalışmaktadır.

  • Hacer

   16 Nisan 2015 at 13:44

   bir kaç gündür uygulamayı kullanıyorum. Şuan bile dikte ederek yazıyorum mesela fakat WhatsAppta dikte aktifken bugün değil onun dışındaki diğer tüm programlarda kullanabiliyorum nasıl düzeltebilirim. Herhangi bir ayar değişikliği de yapmadım

  • elf

   08 Eylül 2016 at 13:53

   hay allah razi olsun ya iki saattir dikteyi ariyorum en alttaymis gormuyorum:)

 6. Gokhan Gokmen

  30 Mart 2015 at 09:53

  Dikte özelliğini kullanabiliyorum fakat 5. Kelimeden sonra otomatik olarak dikteyi kesiyor. Yani maximum 5 kelime yazdırabiliyorum. Neden olabilir?

 7. Büşra

  06 Eylül 2015 at 23:36

  Bende telefonumda mikrofon sorunu yaşıyorum. Arama yapabiliyor müzk dinleyebiliyor video izleyebiliyorum fakat Siri Sesimi algılamıyor sadece mikrofon varken çalışıyor aynı şekilde klavyedeki mikrofon tuşu da öyle sorun nedir acaba

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

// IFRAME POPUP ADDON