Yurt Dışından iPhone getirmenin bedeli artık 100TL!


Bildiğiniz gibi kendi imkanlarımızla yurt dışından Türkiye’ye getirdiğimiz iPhone’lar dahil herhangi bir telefonu eğer yetkili bayilerde pasaportlarımıza kayıt ettirmezsek 1 ay sonra telefonlarımız çalışmaz hale geliyor. Hatta devlet kendince bu işi o kadar ciddiye almıştı ki, telefonlarımızı ancak 2 sene içerisinde daha önce hiç bir telefon kaydında kullanılmamış ve de son 1 ay içerisinde Türkiye’ye giriş yapmış bir Türk pasaportuna kayıt ettirme zorunluluğunu getirmişti.

Bu devletin vergi kaçağını azaltmak için aldığı bir önlem ama açıkçası ne kadar adil bilemiyoruz. Şimdi ise devlet eşi benzeri görülmemiş bir uygulama daha getirdi. Artık bu kayıt işlemi için 100 TL vergi parası ödeyeceğiz. Bu ödeme 15 Haziran 2012′den sonraki kayıtları için geçerli. Çok emin değiliz ama kaydı yapan operatörün aldığı 10 TL civarındaki kayıt ücreti muhtemelen buna dahil değil.Bu bağlamda artık, yurt dışından telefon getirdiğimizde kayıt işlemleri esnasında, diğer gerekli belgelerle birlikte 100 TL’lik vergi harcının yatırıldığına dair, üzerinde pasaport sahibinin kimlik numarası veya pasaport seri numarası ile ad, soy ad ve yeni telefonun IMEI numarası yazılmış olan vergi dairelerinden alınmış belgenin aslının da başvuru yapan kişi tarafından sunulması gerekiyor.

Tabi devlet kendince iyice artan yurt dışından telefon getirmelerinin önüne geçerek olası vergi kaybını azaltmak istiyor ama sıradan bir kullanıcı kendine aldığı bir telefon için, hem de sadece 2 senede bir bunu yapabilmesine rağmen neden üzerine bir de 100TL ödemelidir anlamak zor! O zaman yurt dışından yapılan her türlü alış veriş için bu yöntemi getirmeleri gerekmez mi? Tabi asıl sitemimiz Türkiye’de halen resmi satış yapmayan Apple ve bu durumdan sonuna kadar yararlanan ve fahiş fiyatlarla iPhone satan cep telefonu operatörlerine.Esasında birebir aynı olmasa da benzeri durumlar 2007 senesine kadar Avrupa ve Amerika’da da yaşanıyordu. Öyle ki daha önce cep telefonu şirketleri telefon satışı konusunda tüm gücü ellerinde bulunduruyorlardı ve gerek fiyatlar, gerekse çıkan telefonların özelliklerine kendileri karar veriyorlardı. Hatta mobile internet teknolojisinin sırf bu aç gözlü kısıtlamalardan dolayı çok geç geliştiğini söylemek abartı olmaz. Herhalde wap dersem birçok kişi ne demek istediğimi anlayacaktır. 2007 senesinde Apple iPhone’u çıkararak dengeleri değiştirdi ve bu güç cep telefonu operatörlerinden telefon üreticilerinin eline geçti. Apple yaptığı üründen çok emin olduğu için iPhone’ları tüketiciye satmak için operatörlere para ödemek bir yana, kendisi telefonlarını cep telefonu operatörlerine satıp üzerine de yapılan kontrattan pay almaya ikna etmeyi başarmıştı. Aslında şu an bile hem yazılımı hem de donanımı kendi yapıp operatörlerle hiç bir bağlantısı olmayan tek şirket halen Apple ve de bu yüzden kar marjı en yüksek cep telefonu üreticisi de Apple!

Sizce devletin getirdiği bu yeni vergi adil mi?

Kategoriler

1 Yorum

Seninkini ekle
  1. 1
    Fatih Keskin

    Milletinin cebinden elini hic cekmeyen bu devlet, vergiye bu kadar onem veriyorsa kendi yerli telefonunu uretsin ve halkina sunsun. Hic bir hizmet sunmadan vergi almak harac kesmektir. Milletin kazandigini nasil harcayacagina devlet karar veremez. Telefonlar icin istenen kayit ucreti, vergi kaybini azaltmak ve ekonomiyi korumak gerekcesi ile de olsa tam bir sacmalik.

+ Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.