iPad 4. Jenerasyon – Ne değişti?


Apple iOS cihazlarını aslında en az 1 sene aralıklarla yeniliyordu ancak, bunu ilk kez iPad ile bozdu ve 4. jenerasyon iPad’i, iPad 3’ten 6 ay sonra yeniledi (ki Apple bu yeni iPad’i sadece “Yeni iPad” olarak lanse etmişti). iPad 4. jenerasyon, iPad mini ile beraber açıklandı ve direk olarak 3. jenerasyon iPad’lerin yerini aldı. Böylece 3. jenerasyon iPad’ler çıktıktan 6 ay sonra piyasadan tamemen kalkmış oldu. Bu yeni iPad’i Apple, “Retina ekranlı iPad” şeklinde lanse ediyor. Peki iPad 4 ile iPad 3 arasındaki farklar neler?

Yeni A6 işlemci

Aslında kağıt üzerinde değişiklikler belli ama biz bu özellikleri tek tek test ettik. Yeni işlemcinin gücü genel kullanımda pek de fark edilmiyor. Uygulamaların çalışma hızı genel olarak aynı gibi ancak Apple, iPad 4’ün iPad 3’e göre iki kat daha hızlı olduğunu iddia ediyor. Bu fark muhtemelen uygulama yazıcılarının zaman içinde çıkaracakları özellikle oyunlarda ön plana çıkacaktır. Bizim asıl merak ettiğimiz konu 1080p video oynatımı oldu. Çünkü iPad 3’de 1080p mkv video’lar iyi bir performansta çalışmıyordu. iPad 4’te ise denediğimiz tüm 1080p mkv video’lar tamamen sorunsuz ve akıcı bir şekilde çalıştı!


Yeni ön ve arka kamera: HD FaceTime Video

Eğer aileniz ve dostlarınızda FaceTime video görüşmesi yapıyorsanız, belki de iPad 4. jenerasyon’un en değerli özelliği sizin için bu olacaktır. Kullanım kolaylığı ve kalitesi açısında FaceTime tartışmasız piyasadaki en iyi video görüşme programı. Buna bir de 720p çözünürlük eklediğiniz de FaceTime video başlı başına iPad 4 almak için bir neden olabilir. Ancak hatırlatalım ki görüşme yaptığınız kişinin de FaceTime HD bir cihaza sahip olması gerekiyor. Yani iPhone 5, iPad mini, diğer HD kameralı Apple bilgisayarlar ve tabi ki iPad 4. iPhone 5 ile yaptığımız görüşmelerde görüntü kalitesi ve hızının tek kelime ile mükemmel olduğunu söyleyebiliriz.Güçlendirilmiş WiFi ve 4G bağlantısı

Yine günlük kullanımda direk göze çarpmayacak özelliklerden biri de güçlendirilmiş ağ bağlantısı. 4G zaten ülkemizde henüz yok. WiFi ile yaptığımızı testlerde ise iPad 3’ten biraz daha hızlı olduğunu gördük ama zaman zaman iPad 3’ün bazı sayfaları iPad 4 ile aynı hızda hatta bazen daha hızlı olduğuna da şahit olduk.

Yeni kablo giriş (lightning connector)

iPad 4’te ki önemli değişikliklerden biri de yeni USB bağlantı girişi. Aslında bu biraz göreceli bir kavram çünkü yeni bağlantı bazı eski aksesuarlarınızı kullanılmaz duruma getirecek. Ya da kablo biraz küçük olsa ne fark eder diyebilirsiniz ama çok önemli bir fark var; o da şarj hızı. iPad 4 diğer tüm iPad’lere göre çok daha hızlı şarj oluyor. Aslında iPad 4’ün adaptörü diğer iPad’larden 2W daha güçlü ancak özelikle bilgisayarınızdan şarj ettiğimizde de iPad 4’ün daha hızlı şarj olduğunu gördük.Peki almaya değer mi?

Eğer yeni bir tablet almayı düşünüyorsanız ve iPad 3’ünüz yoksa aslında seçim iPad 4 mü iPad mini mi olabilir! iPad 2 hem retina değil hem de FaceTime HD kameralara sahip değil. Ve de iPad mini ile iPad 2 aynı işlemciye sahip. Fiyat farkı da 16GB model için $70 civarında.
Kararınızı vermeden önce, daha önce yayınladığımız iPad Mini video incelememize de bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

;

Kategoriler

+ Hiç yorum yok

Seninkini ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.