Sim Kilitsiz iPhone 5 (unlocked) Amerika’da satışta!


Amerika’dan iPhone 5 almayı planlıyorsanız şimdi tam zamanı. Apple kendi sitesi üzerinden SIM kilitsiz iPhone 5 satışlarına geçen hafta başladı. 16GB iPhone 5’in satış fiyatı 649$. Ama hemen hatırlatalım eyalete göre %10’a kadar varan vergi bu fiyata dahil değil. Amerika’dan iPhone 5 alanların, telefonlarını Türkiye’de kullanabilmeleri için pasaport kaydı işlemini yaptırmaları gerektiğini hatırlatalım.

Eğer Amerika’dan bir iPhone 5 almayı planlıyorsanız bu haberin devamını mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

Amerika’dan satın alma

Apple’ın ABD sitesinden “http://store.apple.com/us/browse/home/shop_iphone/family/iphone5” direk olarak sipariş verebilirsiniz. Tabi gönderim işleminin Amerika’da bir eyalete olması gerekiyor. Vergi ilavesi ödeme işlemini yapmadan hemen önce oluyor. Ama isterseniz telefonu alış veriş sepetine ekledikten sonra gönderim yapılacak eyaletin ZIP numarasını yazarak yaklaşık vergi bedelinin ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz.

IMEI (Pasaport kaydı)

Yurt dışından döndükten sonra 1 ay içinde telefonunuzu pasaportunuza kayıt ettirmeniz gerekiyor.
100 TL harç bedelini vergi dairelerine ya da Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen bankalara yatırdıktan sonra e-Devlet Kapısı üzerinden BTK’nın sunduğu hizmetler başlığı altında yer alan “IMEİ Kayıt Başvurusu” başlığını tıklayarak talep edilen bilgileri sisteme girip, kayıt işlemini gerçekleştirebilirsiniz (daha fazla bilgi için bu adresi ziyaret edin: https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydet).Türkiye’de çalışacak mı?

Amerika’da satışı yapılan SIM kilitsiz iPhone 5’ler Türkiye’de problemsiz olarak çalışır. Ancak unutmayın ki iPhone 5 makro sim kart ile çalışıyor. Şu an için bu da önemli bir sorun teşkil etmiyor. Bu konu ile ilgili detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. Tüm iPhone’larda Türkçe menü bulunuyor, yapmanız  gereken ilk telefonu açerken ayarlardan Türkçe’yi seçmeniz. Amerika’dan aldığınız iPhone’lar Türkiye’deki elektrik fişlerinden farkli Amerika’da çalışan fiş ile gelecektir. Bir çevirici ile ya da direk bilgisayarınızdan da telefonunuz şarz edebilirsiniz.Garanti

İnternet bağlantısı ile çalışan tüm Apple ürünleri uluslar arası garanti altında ancak, ülkemizde henüz Apple resmi olarak satış yapmadığı için telefonunuzda bir sorun olursa ancak Apple’ın resmi satışı olan bir Avrupa ülkesında ya da Amerika’da ki Apple mağazalarından gerekli desteği alabilirsiniz.

Kategoriler

1 Yorum

Seninkini ekle
 1. 1
  fisun

  Merabalar,

  Eger iphone Avrupa’dan alinip, Turkiye’ye postayla yollanirsa, ne yapmak gerekiyor? Bu konuda bilgi verebilirseniz sevinirim.

  Tesekkurler,
  Fisun

+ Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.