iOS 5’de 3G üzerinden nasıl FaceTime video görüşmesi yapılır?


Apple iOS 5’in deneme sürüşlerini yaparken programcıların kullandığı beta sürümlerinde 3G üzerinden FaceTime görüşmesine izin veriyordu. Ancak ne olduysa iOS 5 tüm kullanıcılar için çıktığında bu özellikten yoksun çıktı.  Esasında Apple’ın tarafından bakıldığında, 3G üzerinden video görüşmesine izin vermemeleri kısmen anlaşılabilir. Nitekim, FaceTime çıkana kadar sözüm ona 3G telefonlarda, 3G üzerinden video görüşmeleri tam bir facia idi!

Apple sunduğu her teknolojiyi her zaman mükemmele en yakın şekilde çıkarmaya özen gösteren bir şirket. Sadece çok iyi 3G çeken yerlerde çalışması üzerine kurulu bir program çıkarması da zaten beklenemezdi. Ama yine de benim gibi bazı kullanıcılar şansını denemek istiyor olabilir 🙂 Ayrıca Türkiye’de 3G bağlantı hızı birçok ülkeye göre çok daha iyi çalışıyor. Şimdi jailbreak’li iPhone’larımızda 3G üzerinden video görüşmesi yapabilmenin çok kolay bir yolu var!

3G üzerinden adım adım FaceTime görüşmesi:



 • Öncelikle telefonunuzun jailbreak’li olması gerekiyor. Sitemizin Jailbreak bölümünden nasıl untethered jailbreak yapılacağını bulabilirsiniz.
 • Cydia’dan iFile (ya da benzer) isimli bir tarayıcıyı indirin. iFile ilk indirenler için bir süre bedava!
 • iFile’dan sırası ile /System/Library/CoreServices/SpringBoard.app/ dizinine gelin.
 • N90AP.plist isimli dosyayı açın:

 • capabilities dizininin altında, hemen <dict> satırının altına <key>3Gvenice</key><true/>
  kodunu ekleyin:

 • “Save” deyin ve programı kapatın.
 • iPhone’unuzu kapatıp açın.
 • Artık nativ olarak FaceTime, 3G üzerinden iOS 5 telefonunuzda çalışacak.

Yalnız hatırlatmakta fayda var;  FaceTime Video görüşmesi yüksek miktarda data kullanıyor. İnternet kullanım limitinizi kontrol altında tutmak isteyebilirsiniz.



 

9 Yorumlar

Seninkini ekle
 1. 5
  İlkay

  Bunlara gerek yokki.normalde FaceTime üzerinden görüşme yapabilmek icin wifi bağlantısı olması gerekiyor. Ama jb ki telefonlarda cydia dan unrestrictor adlı programı indirerek 3g üzerinden FaceTime dahil bı çok program i rahatlıkla kullanabilirsiniz. SaygilaR

  • 6
   Gokhan Darcan

   Burada ücretli bir uygulama kullanmadan ya da en azından iFile uygulamasının ilk hafta ücretsiz özelliği kullanılarak nasıl FaceTime’ın 3G üzerinden kullanıma açılacağından bahsediliyor. Ayrıca belirtmiş olduğunuz 3.99$’lık 3G Unrestrictor uygulama bilgisini de iletmiş olduğunuz için teşekkürler.

 2. 7
  mete

  merhaba arkadaşlar bende Iphone 4 aldım ama ayarlar- telefon seçeneğinde facetime sekmesi gözükmüyor Jb Yükledim cydia 3g unrestrictor programını yükledim program içinden facetime uygulamasını gördüm ve editten facetimeyi sectim ancak değişen hiç bir şey olmadı yardım edebilirseniz çok sevinirim saygılarımla …

+ Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.