iPhone 4S sahipleri; Siri’ye Türkçe konuşturtun!


iPhone 4S ile ilgili inceleme yazımızda Siri’nın esasında hayatımızı değiştirebilecek bir özellik olduğunu ama bırakın Türkçe dilinde çalışmayı, Amerika dışında bile tamamen çalışmadığını belirtmiştik. Ama esasında Türkçe’de çalışan bir özellik var: “seçimi seslendir”

Öncelikle ayarlardan Siri’yi aktive edin. Daha sonra yine ayarlardan sırası ile “Erişebilirlik” menüsüne gidip “Seçimi Seslendir” özelliğini açın. Konuşma hızını da düşürmekte fayda var.

Artık telefonunuzda herhangi bir Türkçe makaleyi seçtiğinizde kopyala ile beraber seslendir opsiyonu da çıkacak. Bu opsiyonu seçtikten sonra Siri size tüm seçiminizi geri okuyacak.Güncelleme : Murat Gökçe isimli okuyucumuz bu özelliğin iPhone 4’te de çalıştığını belirtmiş. Biz de kontrol ettik ve kendisinin haklı olduğunu gördük. Siri olmadan da sadece “Erişebilirlik” menüsüne gidip “Seçimi Seslendir” özelliğini açıp iPhone 4 ve 3GS’lerinize de Türkçe konuşturtabilirsiniz.

Kategoriler

11 Yorumlar

Seninkini ekle
 1. 6
  Chester

  Yaklaşık 4 yada 5 ay sonra ıphone4s alcamda siri ye türkce özelliği eklenirmi acaba? eklenmezse nasıl türkce ayarı yaparım yoksa siriyi kullanamayacakmıyım 🙁

 2. 7
  Kanat

  4S de 2 tip ses özelliği vardır. 1-Siri. 2-Sesle arama. Yukarıdaki işlem sesle arama fonksiyonuyla ilgilidir. Siriyle en ufak bir ilgisi yoktur. Her sakallı dedem değildir :)))))

 3. 8
  ugur

  saçma çogu telefon bunu yapabiliyo normal siri özelligi kullanılmadıgına gore nokıa 3310 daki menü tusuna uzun basmak gıbı bısey

 4. 9
  faruk

  mrb benim bir 4s m var japonyadan geldi fakat şöyle bir durum var aple stora girdiğimde japon alfabeleri çıkıyor …

  • 10
   Emre E.

   telefondaki kayıtlı apple store hesabı japon hesabıdır. Yeni bir apple store hesabı açarak düzeltebilirsiniz.

 5. 11
  erkan

  abi yapmayın bende bi şey sanmıştım yuh yani bunun siiyle ne alakası var nokıalarda bile var seslendirme telefon yazıları okuyunca mutlumu olacaksınız anlamadımki sirininbi çok arıcalığı var ades soruyosun alarm sun msj at bunu ara suraya gidince bana yapacaklarımı hatırlat gibi b çok arıcalıkları var haberin başlığını eğiştirin kareşim heyecanlandırmayın adamı:)

+ Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.