iPhone pil ömrünü nasıl uzatabilirsiniz?


2007’de çıkan ilk iphone’dan beri değişmeyen en önemli sorunlardan biri pil gücü olmuştur. Hatta bu sorun nerdeyse iphone ile özdeşleşmiş durumda. Tabi asıl konunun başına dönmek lazım.

Akıllı telefon diye de bilinen cep bilgisayarı özelliği taşıyan telefonlarda pil sorunu aslında hep olmuştur. Ancak büyük kitleler tarafından kullanılan ilk akıllı telefon iphone olduğu için bu sorun daha çok hep iphone ile beraber anılır hale geldi.

İşin doğrusunu söylemek gerekirse ilk çıkan iphone (2G) ve iphone 3G’de pil gerçekten çok yetersizdi. Gayet normal kullanım standartlarında bile iphone’u günde iki kere şarza takmak gerekiyordu. Yine bu bağlamda şunu söyleyebiliriz ki gelişen teknolojilerle beraber (yüksek hız internet, push notifications ve GPS gibi) iphone pili de iyice güçlendi ve en azından günlük ihtiyacı rahatça karşılar hale geldi.

Amma velakin bu konu ile ilgili yazılan bir çok yazıya ve verilen tavsiyelere rağmen bu makaleye geldiğinize göre, siz halen ya pil problemi yaşıyorsunuz ya da pilinizden daha fazla nasıl verim alabilirsiniz bunun araştırmasını yapıyorsunuz. O zaman gelin bunu bir de bizden dinleyin.Öncelikle pil sorununuz iOS 5 ile ya da iphone 4S aldığınızdan beri varsa, çok yakında gelecek iOS güncellemesinin bunun için de olacağının müjdesini verelim. Apple bu konuda sorunlar olduğunun farkında ve konu ile ilgili çalışmaların yapıldığını resmi olarak duyurdu. Her halükarda aşağıdaki önerileri gözden geçirmekte fayda var.

Bunlardan bazıları belki de hepsi telefonunuzun pilinden daha iyi verim almanıza ve pilinizin ömrünü uzatmanıza yardımcı olabilir.

 1. Ayda en az bir kere telefonunuzun şarzının tamamen bitmesine izin verin.
 2. Mümkün oldukça telefonun pili bitmeye yakınken şarz edin. Her pilin bir şarz edilme ömrü var ve zamanla verimi bu sayıya göre düşüş gösterecektir.
 3. Telefonun ışığını gereğinden fazla yüksek tutmayın ve otomatik ışık ayarlamayı açık tutun.
 4. Wifi’da iken 3G ayarlarını kapatın.
 5. 3G’de iken WiFi ayarlarını kapatın.
 6. Ne kadar çok email hesabınız varsa her bağlanımda o kadar daha fazla pil gidecektir.
 7. Email anında ilet (push) özelliğini mümkünse kapatın ve elle alma zaman aralıklarını uzatın.
 8. Operatörleri manuele getirin ve sadece bağlı olduğunuz şebekeyi seçin.
 9. Her zaman en son firmware sürümünde olmakta fayda var.
 10. Otamatik kilitleme aralıklarını kısaltın: iphone’unuzu ne kadar sık uyku moduna alıp tekrar açarsanız telefonunuz o kadar çok pil yiyecektir. Tabi ki bu telefonun normal özelliklerinden biri. Ancak sık sık telefonu açıp kapatmanın en çok pil götüren hareketlerden biri olduğunu bilmekte fayda var.
 11. Gece yatmadan önce iphone’u kapatmak hem pilin hem de iphone’nunuzun ömrünü uzatacaktır.
 12. Multi-tasking: Her ne kadar Apple multi-tasking kullanımını çözdük dese de bir çok app arka planda kaldığında (aktif olarak birşeyler yapmıyorsa bile) pil yemeye devam ediyor. O yüzden mümkün olduğunca ihtiyacınız olmayan uygulamaları “home” düğmesine çift tıklayıp, uygulamaları silerken yaptığımız gibi üzerinde parmağımızı tutup üsteki çarpı işaretine basarak tamamen kapatın. Zahmetli bir iş ama alışkanlık haline getirirseniz ya da en azından acil durumlarda app’ları kaldırırsanız pilin ömrünü uzatabilirsiniz.
 13. Ayrıca yine konum servisleri ve tüm bildirimleri kapatarak da pilin ömrünü bir hayli uzatabilirsiniz. Tabi bunları kapatınca iphone sahip olmanın ne anlamı kalıyor diye düşünebilirsiniz ama dediğim gibi en azından acil durumlarda faydasını görebilirsiniz.
 14. Yeni: Telefonunuzda oluşan “crash” raporlarını Apple’a gönderme seçeneğini kapatın: Ayarlar > Genel > Hakkında > Tanılar ve Kullanım = Gönderme.

Tüm bunlara rağmen iphonu’nuzun pili halen çok hızlı gidiyorsa sıfırdan kurmak bu problemi çözebilir. Ancak yedeklemeden geri dönüşüm yaparsanız bazı sorunlar kayıt edili ayarlarla ve uygulamalarla geri gelebilir.Atladığımız bir adım varsa ya da işe yaradığını düşündüğünüz başka bir yöntem varsa yorum olarak yazın, biz de listeye ekleyelim.

6 Yorumlar

Seninkini ekle
 1. 4
  erol

  iphone beş kuruş etmiyor yıl kullandım ve şuan bb torc 9800 kullanıyorum telefondan anlayan bb kullanır gerisi fıss.şimdi iphone kullananlar haklı olarak yadırgayacaklar ama bende öyle dyodum taki bu makinayı kullanana kadar

+ Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.