iPhone’unuzda olması gereken en iyi Alışveriş Uygulamaları


Son günlerine geldiğimiz 2011 yılı, yeni yıl alışverişleriyle hızla devam ediyor 🙂

Biz de buradan yola çıkarak şu an iPhone’unuzda olması gereken ve farklı kategorilerde en iyi alışveriş uygulamalarını sizin için seçtik.

Kategorileri belirlerken ürün alışverişine yönelik bir çalışma yaptık, hizmet sunan ya da etkinlik ve bilet satış uygulamalarını bu değerlendirmede ele almadık. Neredeyse tüm alışveriş uygulamalarını indirip testlerini yaparak kararımızı oluşturmaya çalıştık.

İşte sizin için seçtiklerimiz;

En iyi Genel Online Alışveriş Uygulaması: Hepsiburada

Bu kategoriyi belirlerken neredeyse her ürünü bulabileceğimiz bir mağaza olmasına özen gösterdik. Bildiğiniz gibi Hepsiburada.com Türkiye’nin en büyük online mağaza olma özelliğini taşıyor ve genel olarak Türkiye distribütörü ürünlerini satmakta ve spot olmayan (spot: yurtdışından getirilmiş, distribütör değil ithalatçı garantili gibi) gerçek distribütör ürünleri satan bir mağaza.

Hepsiburada.com’u daha önce kullananlar varsa uygulamada kendi hesaplarıyla alışveriş yapabilirler. Hepsiburada uygulaması için daha önce yaptığımız incelemeye bu linkten göz atabilirsiniz.

En iyi Elektronik Alışveriş Uygulaması: Vatan i-Store

Son senelerde özellikle Vatan Bilgisayar bankalarla yapmış olduğu anlaşmalar ile elektronik alanında en iyi ciro yapan firmalar arasında başı çekenlerden. Özellikle orjinal distribütör ürünlerinde %25’lere varan indirim kampanyaları ile neredeyse yurt dışı satıi fiyatlarına yakın fiyatlarda taksitli alışveriş yapma imkanı sunuyorlar.

Bu uygulaması ile son kampanyalar ve barkod okuma özelliği ile her ürünün Vatan Bilgisayar mağazalarında satış fiyatını görebilirsiniz. Vatan i-store için daha önce yaptığımız incelemeye bu linkten ulaşabilirsiniz.

 

En iyi İkinci El Alışveriş Uygulaması: Sahibinden.com mobil

Bu kategoride sanırım özelleştirmeli aramasıyla oldukça başarılı olan ve ikinci elde arabadan, telefona, mobilyadan bardağa gerçekten bulamayacağınız ürün yok denebilir. ikinci el yanında sıfır ürünler, spot ürünlerde bulunabiliyor.

Sahibinden.com Türkiye’nin ilk ikinci el satışına başlayan firması ve şu anda ikinci elde liderliğini sürdürdüğünü kabul etmek gerek. Bu uygulaması ile de özellikle yakın çevredeki ilanlar moduyla bulunduğunuz yere yakın yerde verilmiş ilanları bulabilmek oldukça pratik bir özellik.

 

En iyi Spot Alışveriş Uygulaması: Gittigidiyor

Aslında belki bu kategorinin adı bundan 1-2 sene önce olmuş olsaydı en iyi açık arttırma olabilirdi, ancak açık arttırma siteleri Türkiye’de maalesef hayatını açık arttırma yaparak sürdüremiyorlar.

Bu kategoride ise daha önce açık arttırma sitelerinin lideri olan Gittigidiyor.com spot alışverişe yöneldi. Burada kişiler özellikle kendi imkanlarıyla yurtdışından getirdikleri ürünlerin satışını gerçekleştiriyorlar ve direk satın alma opsiyonu da oldukça uzun zamandır kullanılan bir özellik. Gittigidiyor’un dünyanın en büyük açık arttırma sitesi eBay ile ortaklığı olduğunu da belirtmekte fayda var.

 

En iyi Market Alışveriş Uygulaması: Migros Sanal Market

Aslında bu kategorinin belki de internet üzerindeki öncüsü eski adı Gima, satın alındıktan sonra CarrefourSa idi ama amacımız iPhone uygulamaları ve Migros bu konuda çok başarılı bir uygulama çıkartmış.

Migros da, Hepsiburada ve Vatan gibi barkod ile ürünlerin fiyatlarını sorgulayabiliyorsunuz, mesela gidip şeker alacaksınız Migros fiyatını barkodundan sorgulayıp kolayca karşılaştırma yapabilirsiniz. Tabi ki sipariş verebileceğinizi de belirtmemiz gerek yok sanırım. 

En iyi Yemek Alışveriş Uygulaması: Yemeksepeti

Bu kategorinin tartışmasız lideri Yemeksepeti.com’un iPhone uygulaması. Yemeksepeti 30’un üzerinde ilde hazır yemek yapan her türlü mutfaktan restaurant’lar barındıran ve siparişi uygulama üzerinden yapabileceğiniz bir yemek sipariş mağazası.

Uygulama üzerinden sipariş verebileceğiniz gibi eskiden vermiş olduğunuz bir siparişi tek tuşla tekrar sipariş edebiliyorsunuz.

 

En iyi Fırsat Alışveriş Uygulaması: Grupanya

Bu kategoride bir çok farklı firma mevcut, ancak iPhone uygulaması olan bir kaç taneden Grupanya bizim için öne çıkan uygulama oldu.

Özellikle ürünlere ve fırsatlara bakabilmek için üyelik zorunluluğu getirmemesi açısından büyük bir artıya sahip oldu.

Diğer uygulamaların çoğunda üyelik bilgisini girmeden malesef uygulamayı açamıyorsunuz, bu da bizim açımızdan eksi puanlardan biri oldu.

 

En iyi Kişiye Özel Alışveriş Uygulaması: Shopamani

Bu kısımın iki büyük adayı vardı, ancak burada müşteri kısıtlaması olmaması sebebiyle seçmiş olduğumuz Shopamani size bulundugunuz lokasyona en yakın fırsat ve indirimleri listeleyerek kişiye özel imkanları sunuyor.

Bu özellikle alışverişe çıktığınız veya gittiğiniz yerde nasıl ve hangi mağazalarda fırsat ve indirimler var kolayca yakından uzağa şeklinde görüntüleyebiliyorsunuz. Daha fazla geliştirmeye açık ama büyük potansiyel gördüğümüz uygulamayı bu kategorinin birincisi seçtik.

 

En iyi Farklılık Getiren Alışveriş Uygulaması: iCadde

Cadde dediğimizde herhalde özellikle İstanbul’da yaşayan insanların ilk aklına Bağdat caddesi gelir. Bu da gerçekten adıyla sanıyla iCadde bir Bağdat Caddesi uygulaması.

Bu uygulamada özellikle siz de benim gibi çok sık gitmeyen ama gittiğinizde çok uzun olan bu caddede gitmek istediğiniz yeri bulmaya çalışan veya yakınınızda neler olduğunu bilmek isteyenlerdenseniz tam size göre bir uygulama. Uygulama yapısı itibariyle farklı bir arayüze sahip, arayüz cadde şeklinde ve ışıkların olduğu yerler bile belirlenmiş 🙂

 

En İyi Yabancı Açık Arttırma Uygulaması: eBay

Bu konu tartışma götürmeyen bir birinciye sahip. Dünyanın en meşhur ve en büyük açık arttırma sitesinin iPhone uygulaması, Türkiye’den de oldukça fazla kullanıcısı olduğunu belirtmek lazım. Türkiye’ye her kullanıcı ürün göndermiyor ama gönderecek birileri mutlaka oluyor. 

En İyi Yabancı Genel Online Alışveriş: Amazon

Amazon.com’u bir çoğunuz biliyordur ya da bilmeyen pek yoktur demek daha doğru olacak. Her türlü ürünün bulunabileceği bir online dükkan, Türkiye’ye her türlü ürünü göndermiyorlar ancak özellikle kitaplar Türkiye’ye sorunsuz geliyor. Tabi bir de Amaerika fiyat araştırması için kullanılabilecek bir uygulama.

 

2 Yorumlar

Seninkini ekle

+ Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.