Apple son çeyrek satış rakamlarını açıkladı. Rekor üstüne rekor!


Gözüken o ki ne iPhone 5 beklentisi ile yaşanan hayal kırıklığı ne de rakiplerin agresif reklam ve satış stratejileri, tüm dünyada başını alıp giden Apple çılgınlığının önüne yine geçememiş. Hatta rahatlıkla söyleyebiliriz ki önümüzdeki bir kaç sene daha tek tek bakıldığında rakipler en iyi ikincilik dışında Apple’a yaklaşacak gibi hiç gözükmüyor. Esasında zaten böyle bir karşılaştırma biraz da elma ile armutu karıştırmak olur. Öyle ki, Apple rakiplerinin aksine hem yazılım hem de donanım üretimini kendi yapıp sattığı her üründen çok yüksek bir kar sağlıyor.

Sadece son çeyrekteki satış rakamları şöyle: 15.43 milyon iPad, 5.2 milyon Mac, 15.4 milyon iPod ve tam  37.04 milyon iPhone! Sadece son çeyrekteki net kar 13.06 milyar dolar! Bu son rakamlar iPhone satışlarının Samsung cep telefon satışlarının da tekrar üstüne çıktığını gösteriyor. Samsung bir önceki çeyrekte 35 milyonu hedeflediğini duyurmuştu. Burda detaylara girmeyeceğiz ama Motorola Mobility, HTC ve Sony Ericsson’un son çeyrek rakamları ise tam bir hayal kırıklığı olmuş. Biz değil kendi yatırımcıları söylüyor! Açıklanan raporda göze batan diğer rakamlar ise şöyle:  • Tam 85 milyon kişi iCloud hesabı kullanıyor.
  • Apple’ın hobi olsun diye yapıyoruz diyerek reklam yaptığı Apple TV geçen sene tam 2.8 milyon satmış!
  • iPhone satışları geçen seneye göre % 128 artmış.
  • iPad ilk kez bir çeyrekte 15 milyondan fazla satmış.
  • Son çeyrekte sadece iPhone satışları 24.42 milyar dolar gelir getirmiş. Aynı dönemde Microsoft’un tüm ürünlerinde elde ettiği gelir 20.89 milyar dolar!
  • iPod satışlarında % 20 gerileme olmuş ki şaşırmamak gerek çünkü geçen yıl Apple iPod serisini yenilemedi.

iPad 3, iPhone 5 ve belki de yeni Apple TV ile Apple, 2012’de de tüm dünyayı kasıp kavurmaya devam edecek gibi gözüküyor.

1 Yorum

Seninkini ekle

+ Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.