iPhone 4S’imi jailbreak yaptım, şimdi sırada ne var? (En iyi Cydia Uygulamaları)


Jailbreak’in kuşkusuz öncelikli amacı iPhone’larımızı özgürce kullanabilmemizi ve gücünden sonuna kadar yararlanabilmemizi sağlamak. Ama aynı zamanda Apple’ın, üretimden kullanıma tüm detayına kadar ürünlerini kontrol altında tutarak genel kullanıcıya sunduğu kolaylığı da kesinlikle küçümsemiyoruz! Jailbreak her ne kadar çok karmaşık bir işlem olmasa bile de, Cydia’dan indirdiğiniz programlarda dönem dönem sorun yaşayacak olmanız Jailbreak yapmanın kaçınılmaz bir parçası.

Daha önce iPhone, iPad ve iPod’larını jailbreak yapan kullanıcılar, muhtemelen ezberine aldıkları Cydia uygulamalarını çoktan iPhone 4S’lerine yüklemişlerdir bile. Ama eğer bu jailbreak ile ilk tanışmanız ise veya geçen birkaç ayda biraz paslandığınızı düşünüyorsanız gelin beraber Cydia’nın vazgeçilmez jailbreak uygulamalarına beraber bir göz atalım.

SBSettings – Ücretsiz

Bir jailbreak ve Cydia efsanesi. Kimilerine göre başlı başına jailbreak yapmak için yeterli bir uygulama. SBSettings uygulaması ile cihazımızın wi-fi, bluetooth, lokasyon gibi sistemsel ayarlarına hızlı şekilde ulaşıp değişiklik yapabiliyoruz. Böyle bir uygulamayı Apple’ın neden yapmadığını anlamak mümkün değil.

Activator  – Ücretsiz

Bu uygulama ile SBSettings dahil jailbreak ve normal iPhone uygulamalarına bir kısa yol jesti atayabiliyoruz.  Bu uygulamayı eğer daha önceden yüklemediyseniz SBSettings ile birlikte otomatik yüklenecektir.

Cydelete – ÜcretsizÇok heyecan verici bir uygulama değil ama yine olmazsa olmazlardan. Appstore uygulamalarında olduğu gibi direkt ana menülerden Cydia uygulamalarını silebilmemizi sağlıyor.


Pull to refersh Mail ve Safari – Ücretsiz (Güncellemek için aşağıya çek)

Adından da anlaşılabileceği gibi güncelleme işleminin en basit yöntemini email ve safari uygulamalarını da getiriyor.  Uygulamaları Cydia’dan ayrı ayrı indirmeniz gerekiyor.

Remove Background  – Ücretsiz

Multi-tasking menusündeki bütün uygulamaları tek bir tuşla kapatmanızı sağlıyor. Ayrıca SBsettings uygulaması için bir eklentisi var ve ayarlarından kapatmak istemediğiniz uygulamaları seçebiliyorsunuz. iPhone’unuzun genel performans ve pil gücünü artırmak için bu uygulamayı kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

iFile – 4.00 Dolar

Bu uygulama bir dosya tarayıcısı görevi görmektedir. Bütün dosyalarınıza bu uygulama ile erişebilirsiniz ve cihazınızı bir USB bellek olarak bile kullanabilirsiniz. Yalnız dizinlerde bir değişiklik yaparsanız cihazınızı yeniden kurmak zorunda kalabilirsiniz, dikkatli olmakta fayda var. Bu uygulama ile 3G’den FaceTime’ı kullanabilme gibi ayarları da yapabilirsiniz.

IntelliScreenX – 9.99 Dolar

Biraz pahali ama kimilerine göre Cydia’nın lokomotif uygulamalarından biri. iPhone’unuzun kilit ekranından bir çok uygulama ve ayarı basit bir şekilde yönetebileceğiniz başarılı bir çalışma.

Infinifolders – 1.99 Dolar

Bu eklenti ile her klasör için 12 uygulama limitini kaldırarak istediğiniz kadar uygulamayı bir klasöre ekleyebilirsiniz.

Not: Eğer video’daki iPhone’da gözüken arka plan videosunu merak ediyorsanız. VWallpaper 2 isimli uygulamayı Cydia’dan indirerek bu tür arka plan videolarını iPhone’unuza ekleyebilirsiniz. Tabi şarz aletinizi sürekli yanızda olması gerekecek 🙂

My3G – 3.99 Dolar

Bu eklenti sayesinde başta FaceTime ve Skype olmak üzere Wi-Fi baglantisi ile sınırlı olan uygulamaları 3G ve Edge üzerinden de kullanabilirsiniz.

Zephyr – 2.99 Dolar

Geliştirilmiş iPhone Multi-tasking kullanımı. Daha önce bu uygulama ile ilgili yayınladığımız incelemeye buraya tıklayarak mutlaka bir göz atın.

Copic – 1.29 DolarRehberdeki fotoğraf ekleme özelliğini başta rehber menüsü olmak üzere rehber kontaklarını kullanan tüm uygulamalara ekleminizi sağlıyor.

11 Yorumlar

Seninkini ekle
 1. 1
  Yaşar Gürbüz AYDINGÜN

  Yeni iPhone 4s alarak bu kervana katıldım ve jailbreak sevdasına kapılıp harcamalar yaptım.Bu açıklamalarınızı okuyunca hayal kırıklığına uğradım.Sıraladığınız kolaylıklar için mi jailbreak yapacağız yani,varsın 1 veya 2 tuşa fazladan dokunalım jailbreak siz de oluyor neticede.Birkaç uygulama ayarını birden yapmanın ne getirisi olabilir? En olumlu baktığım özelliği wifi mecburiyetini ortadan kaldırıp 3G üzerinden görüntülü konuşma imkanı vermesi ama itunes ten bedava indiredeğiniz TANGO programı zaten o işi görüyor hemde yazılıma sahip olan diğer kullanıcıları da görebiliyorsunuz.Önemli olan CPU ya RAM e ekran kartına bir hız kazandırıp kazandırmadığı ama o konulara hiç değinmediğinize göre bana anlamsız gibi gelmeye başladı.Yine de parasını ödeyip satın aldığım jailbreak uygulamasını deneyeceğim ama şimdilik beklemek zorundayım çünki acemiliğimden,alır almaz 5.1 version güncelleştirmesini yükledim artık geri dönüş yapamıyorum beklemeye kaldım:)Telefona hiç sözüm yok en şık ve kullanışlı üstelik malzemesi dizaynı açısından şu an itibarıyla kariyeri en yüksek telefon varsın jailbreak olmasın.

  • 2
   Selim

   Jailbrek ile neler yapılıyor biraz daha araştırsan neler olduğunu göreceksin
   biraz harcama yapmışsın ama gereksiz harcama olduğunu düşündürüyor anlaktıkların

   Airblue Sharing telefonun Bluetoht özelliğini açıyor ve en önemlisi
   Activator sayesinde bir çok uygulamayı ekran içerinde aktif etmene veya çalışrmaya yarıyor ve en iyi özelliği ise home tuşunu bozulmasını geciktiriyor bilirsinki iphone 1 tane tuş var

 2. 4
  yenal

  hele şöyle bilmezce konuşmalar yokmu benı benden alıyo jb ve dahaşı olarak ucretli her şey ücretşiz ayrıyeten gırla kışa yol ve dahaşı yok yok ben bıraz daha şayım menüde 3d özellik falan carttı curttu jb şiz iphone ne bilim :D:D

 3. 8
  ali arslan

  removebackground ios 6.1 de çalışmıyor
  jailbreaksiz iphone mu? sırf jb için aylardır 5.1.1 versiyon kullandım nihayet bu gün 6.1 jb e geçtim ama maalesef atimetool ve rgbackground çalışmıyor

  • 9
   kemal

   Yanlışınız var ben yükledim gayet güzel çalışıyor. 4s kullanıyorum 6.1.1 yüklü..
   kaldırıp yeniden başka bir source dan yüklemeyi deneyin

 4. 10
  aykut

  jb az once yaptim parasiz uygulamalar tamamda mantikli bi ugulama bile yok navigason indirelim oda yok sadece tembelligin diyer adi jb gerekbile yok bence cokda ovunulecek birseyde degilmis

 5. 11
  turan

  arkadaşlar paralıysa ne anladık demişsiniz farklı repolarda ücretsiz oluyor mesela xsellizede cogu uygulama bedava 🙂

+ Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.