Türkçe isimleri Siri’ye nasıl tanıtabilirim?


Eğer siz de aksanı Siri tarafından anlaşılabilen şanslı kişilerdenseniz ama yine de rehberinizdeki Türkçe isimli kişileri Siri’ye buldurmakta zorlanıyorsanız, size biri oldukça basit diğeri ise biraz daha zor iki önerimiz var. Öncellikle telefon ayarlarından Siri’yi etkinleştirmiş olmanız ve size uygun olan aksanı seçmiş olmanız gerekiyor. Yeri gelmişken de hemen belirtelim: net bir şekilde Amerikan, İngiliz ya da Avustralya aksanlarından birine sahip değilseniz tüm aksanları tek tek test etmekte fayda var.

Yöntem 1: İlgili kişileri tanıtma1. Siri ayarlarından “Bilgilerim” alanına tıklayıp rehberden daha önce kendi adınıza oluşturduğunuz rehber kayıtını seçin.

2. Şimdi rehbere gidin ve kendi adınızı bulup düzenleme tuşuna tıkladıktan sonra en alttaki “alan ekle” seçeneğinin içine girin.

3. Daha sonra açılan menünün en altına doğru “İlgili Kişiler” komutuna tıklayın.


4. Bu andan itibaren direk olarak ilk etapta seçtiğiniz kişinin rehber ayarlarına girmiş olacaksınız ve alttaki resimde de gördüğünüz gibi “anne” seçeneği otomatik olarak seçili olacak. Oka basarak rehberden annenizin ismini seçin.Artık Siri’ye “call my mother” komutunu verdiğiniz zaman direk olarak o alanda seçtiğiniz kişiyi arayacak. Yine aynı menüde annenizin ismini seçtikten sonra veya direk “anne” bilgisinin üzerine tıklayarak babanız, eşiniz vs gibi aile üyelerini de tek tek kendi kontak hesabınıza tanıtıp Siri’nin bu kişileri kolayca bulmasını sağlayabilirsiniz.

Yöntem 2: Adın okunuşunu tanıtma

Bu yöntem esasında direk olarak rehberdeki kişinin adını değiştirerek de yapılabilir ama eğer rehberinizin garip görünüşlü isimlerden oluşmasını istemiyorsanız bu yöntemi kullanabilirsiniz. Bu yöntemi yukarıdakine göre biraz daha zahmetli bulabilirsiniz ama rehberiniz tamamen aile bireylerinden oluşmayacağına göre bu şekilde Siri’ye sıkca aradığınız birkaç isimi daha tanıtma imkanına sahip olmuş olursunuz.

1. Yukarıdaki 1. ve 2. adımları aynen uygulayın.

2. Daha sonra açılan menünün hemen üsttünde bulunan “Adın Okunuşu” ya da “Soyadın Okunuşu” komutlarından birini seçin.


3. Bu noktada işler biraz zorlaşıyor. Bazı isimlerin İngilizce okunuşunu bulmak zor olabilir. Ancak bunu deneme yanılma yöntemi ile ya da direk olarak aşağıya eklediğimiz İngilizce ses alfabesine bakarak yapabilirsiniz. İki ayrı kelimenin seslerini birleştirerek de doğru okunuşu bilirsiniz. Örneğin Hasan ismi için Has -son yazarak Siri’nin doğru ismi bulmasını sağlayabilirsiniz.1 Yorum

Seninkini ekle

+ Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.