iOS 6 incelemesi: Yeni özellikleri sizler için inceledik!


iOS 6 nihayet dün Apple’ın düzenlediği WWDC’de tanıtıldı. Bizim de Canlı Anlatımla an be an aktarmaya çalıştığımız konferansın ardından sizlere iOS 6 için yaptığımız incelemeleri ve merak ettiğiniz detayları aktarmaya çalışalım.

iOS 6, 200 özelliğin üzerinde yeni geliştirmelerle geliyor; tamamen yenilenmiş harita uygulaması, Passbook uygulaması, geliştirilmiş Siri özellikleri ve Facebook entegrasyonu bunların en başında geliyor.

Canlı anlatımımızda da belirttiğimiz gibi sunumdan hemen sonra Biz de iOS 6 betası uygulama geliştiriciler için indirilmeye başlandı, biz de kendi kopyamızı temin ederek iOS 6’yı test etmeye başladık. Burada Apple’ın yayınladığı fotoğraflarda dışında fotoğraf ve video yayınlamamız yasal gerekçelerden dolayı malesef mümkün değil. Anlatımlarımızla burada sizlere bu bilgileri aktarmaya çalışacağız.

Siri:

iOS 6’ya spor aktiviteleri ile ilgili bilgiler gelmiş durumda tabi. Tanıtılan demoda özellikle Amerikan futbolu ve basketbol için bir çok güzelleştirilmiş detaylara cevap veriyordu.

Biz de kendimiz bazı testler yaptık, ancak şu an için UEFA EURO 2012 için bir veri getirtemedik, ancak bu özellikler geliştirilecek görünüyor.

Bazı yeni; İtalyanca, Korece, Çince (Mandarin), Cantonese gibi diller eklendi ancak malesef tahmin ettiğimiz gibi Türkçe detseği getirilmedi.

Siri çıktığından bu yana eksiklik olarak görülen Siri’nin uygulamaları açması ve sesle tweet atabilmesi özellikler eklendi. Aynı zamanda iOS 6’da Facebook entegre edildiği için Facebook duvarınıza da post atabiliyorsunuz. Ancak tabi Türkçe olmadığı için ancak ingilizce veya detseklenen diğer dillerde mesaj atabilirsiniz 🙁

Siri iPhone 4S’e özeldi ancak iOS 6 ile birlikte artık yeni iPad’e (iPad 3) Siri özelliği geliyor.

Facebook entegrasyonu:

iOS 5’le birlikte gelen Twitter entegrasyonu artık Facebook için de iOS 6’da geliyor.

Aynı zamanda App Store’un içerisine Facebook güzel bir şekilde entegre edilmiş. Direk uygulamyı Facebook’ta paylaşmanızı ve uygulamayı beğenmenizi sağlayabiliyor.

Ayrıca Facebook’taki etkinlikler ve doğum günü uyarılarınız Takviminize entegre olabiliyor. Böylece Facebook arkadaşlarınızı ve etkinliklerinizi iPhone Takvim’den takip edebiliyorsunuz.Telefon uygulaması

Apple 2007 MacWorld’den bu yana neredeyse telefon uygulamasını hiç yenilememişti.  Şimdi ise güzel 2 yeni özellikle beraber geliyor, bir arama geldiğinde kabul veya reddetme seçeneklerinin yanında Mesaj ile cevap ver ve daha sonra hatırlat fonksiyonları gelmiş durumda.

Rahatsız Etme (Do not Disturb)

Ayarlar uygulamasının içinde yer alan bu özellikle belli bir zaman diliminde ya da aktif ettiğiniz süre boyunca farklı modlarda rahatsız edilmeden çağrı ve uyarıların alınmasını sağlıyor. Güzel bir özellik ise eğer birisi üst üste sizi 3 dakika içinde ararsa iOS bunu acil bir durum olarak değerlendirip telefonunuzun normal olarak çalmasını sağlıyor, oldukça düşünceli bir özellik.

3G üzerinden FaceTime

FaceTime ilk duyurulduğundan bugüne her zaman sadece Wi-fi üzerinden çalışıyordu ve şebeke üzerindeki internet bağlantısından çalışmıyordu (Jailbreak yapıp bazı ayarları değiştirmediyseniz tabi). Bunun farklı gerekçeleri vardı ancak sanırım tüm dünyada artık 3G bağlantının hızı ve internet kapasitelerinin ucuzlamasından dolayı Apple bu özelliği 3G yani şebeke üzerinden de açmaya karar vermiş.

Safari

Safari yeni gelen bazı özellikleri anlatmak için dün aynı zamanda diğer tanıtımı yapılan yeni işletim sistemi Mountain Lion’dan bahsetmek gerek.

Hem iPhone’da hem de Mac’de kullandığınız Safari’deki tablar o an iCloud’da tutuluyor ve örneğin Mac’inizin başında canınız sıkıldı artık ve iPad’den okumaya devam etmek istediniz, ya da dışarıdaydınız iPhone’da baktığınız Safari tab’ını eve geldiğinizde Mac’inizden okumak istediniz. İşte Safari Tab iCloud özelliği ile bunu yapabiliyorsunuz. Bir daha aynı adresi girmenize gerek kalmıyor, her şey aygıtlarınız arasında senkronize edilebiliyor.

iPhone’daki Safari ilk çıktığından bu yana bazı özellikler konusunda kısıtlandırılmış durumdaydı, halbuki en çok kullanılabilecek özelliklerden biri fotoğraf yükleme yapılamıyordu. iOS 6 ile birlikte Safari üzerinde fotoğraf yükleme ve tam ekran yatay modda kullanma özellikleri geliyor.

Photo Stream

iOS 5’le gelen iCloud’daki Photo Stream özelliği iOS 6 ile birlikte paylaşım özelliklerine kavuşuyor. Aynı zamanda bu fotoğraflara yorum da ekleyebiliyorlar, Apple böylece Picasa’ya direk rakip aynı zamanda Facebook’la yarışır bir ortama ulaşmış oldu.

Mail uygulaması

Mail uygulamasında gelen güzel özelliklerden biri VIP bölümü. VIP bölümü ayrı bir mailbox olarak çalışıyor ve istediğiniz kişileri VIP olarak işaretlediğinizde onlardan gelenler bu VIP mailbox’a düşüyor. Aynı zamanda flag’leme mantığıyla da benzer başka bir bölüm daha var VIP mailbox gibi çalışıyor.

iOS 6’da fotoğraf ve dokuman eklemek eskisine göre biraz daha basitleştirilmiş, direk olarak mail yaratma bölümünden direk ek dosyaları içine koyabiliyorsunuz.

Twitter’la birlikte yayılan “Pull to Refresh” yani “çek ve tazele” modu mail uygulaması için getirilmiş, mail’lerinizi aşağı çekerek refresh edebiliyorsunuz.

Passbook

Apple iOS 6 ile birlikte yeni bir app daha tanıttı onun adı da Passbook. Passbook uçak giriş bileti, sinema bileti, alışveriş sepeti gibi cüzdanınızda taşıdığınız kard ve benzeri bu tür şeyleri bir araya getiren bir uygulama. Örneğin uçak biniş bileti kağıttan farklı olarak güncellenebiliyor, örneğin mağazaya yaklaştığınızda o maüğaza ile ilgili alışveriş kartı karşınıza geliyor. İlginç ve faydalı bir uygulama ancak bu da tamamen yapılacak anlaşma ve firmalarla sınırlı durumda ve Türkiye’deki akıbetinin ise ne olacağı çok belli değil.

Ancak uygulama geliştiricilere bununla ilgili tasarım şablonları verilecek belki de bu şekilde lokalizasyon sorununu hızla aşabilecekler ve belki de bu sayede Türkiye ile ilgili uygulamalarda hızla gelişebilir, zamanla göreceğiz.

Şu an için Passbook uygulaması tamamen tariften ibaret, şu an ki iOS 6 beta verisyonunda Passbook uygulaması sadece statik bir imaj gösteriyor ve uygulama fonksiyonel değil.

Guided Access

Apple bazı kullanım problemi yaşayanlar için erişilebilirlik (accessbility) adı altında yaptığı özel ayarları biraz daha geliştirerek Guided Access adı altında toplamış.

Haritalar

Ve Google Maps’in ömrü buraya kadarmış. Benim gibi Google Maps’i özellikle bir yer bulmakta navigasyon uygulamalarından daha çok kullanıyorsanız burada bazı soru işaretleri oluyor.

Açıkçası harita uygulaması ile ilgili Apple kendi uygulamasını çıkartacağını duyduğumdan beri bu çok hoşuma gitmemişti.

Yeni haritayla gelen özellikler, 3D modu, turn-by-turn yol tarifi bir nevi navigasyon uygulamaları tarihe karışabilir, bu özellik uzun süredir Google’ın Android’de sağladığı özelliklerden biri. Bu sanırım en çok iGo’yu etkileyecek çünkü Apple bu konuda TomTom’la işbirliği yapmış durumda.

En büyük endişelerimden biri Google’ın elindeki mekan datalarının Apple’da nasıl sağlanacağıydı, bu konuda Yelp’den destek alınmış ve 100binin üzerinde bir data sağlanmış ancak takdir edeceğiniz gibi kullanıcı dataları ve Türkiye’ye özel datalar Yelp’den pek sağlanamayacak.Bu konuda beta’da yaptığımız bir test ise söyle; Bulunduğumuz lokasyonda “Eczane” yazarak çevremizde bir eczane var mı aramıs yapmak istedik ve Eczane yazdığımızda nedense Almanya’nın Dortmund şehrinde bir Eczane-Apotheke çıkıyor ve açıkçası şimdilik düşüncemde haklı olduğumu görmek beni üzdü.

Dün tanıtımda gösterilen 3D haritalar ise insanın gerçekten başını döndürecek cinstendi. Ancak bugün yaptığımız testlerde şu an 3D özelliğinin aktif çalışmadığını fark ettik.

Ancak ilerleyen zaman içerisinde bu datalar mutlaka gelişecektir ama Türkiye’nin hala Apple tarafından üvey evlat olarak davrandığını hatta Bilkom’un Facebook fan sayfasında dün lansman yapıldığı sıralarda  elindeki stok durumunu düşünerek en iyi iPad uygulaması hangisi diye ortalığı bulandırması ve yeni cihaz ve uygulamalardan kimseyi haberdar etmemesi beni açıkçası uzun bir süre bekleyebileceğimiz konusunda umutsuzlandırıyor.

Uyumluluk:

iOS 6 iPhone 3GS, iPhone 4, iPhone 4S, iPad 2 ve yeni iPad (iPad 3) ayrıca 4’üncü jenerasyon iPod touch’da çalışacak.

Ne zaman geliyor:

iOS 6’nın betası şu andan itibaren yazılım geliştirici hesabı olanlar tarafından indirilebiliyor.

iOS 6 final sürümünün ise sonbaharda çıkması bekleniyor ancak kesin bir tarih verilmedi. Bizim tahminimiz ise yeni iPhone lansmanı sırasında iOS 6’nın aynı anda çıkacağı. Biz de sizlerle bu konularla ilgili güncel bilgiler olduğunda paylaşacağız, bizi izlemeye devam edin.

Ayrıca değerli yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın..

4 Yorumlar

Seninkini ekle
 1. 2
  Selman

  Cok kotu sakın yüklemeyin simdi betayi kardesim iPhone 4 te kasiyo telefonu ve haritalar cok cok kotu bence hic indirmeyin ben indirdim kullandım cok pişmanın 5 e donüyorum tekrar bu arada 3d iPhone 4 te yok 4s te var(:

 2. 3
  halit

  slm arkadaslar bende iphone 4s var acaba buna ios6 yuklesem bir yavaslama ya da kasilma olur mu ?? simdiden tsk ederim

 3. 4
  burhan

  mrb arkadaşlar ben bugün yükledim süper kasılma donma felan yok çok süper bişey uygulamalar felan 10 numara çok kullanışlı tavsiye ederim ama İPHONE 4S iniz varsa yükleyin diğerleri için geçerli değil..!

+ Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.