Facebook uygulaması nihayet güncellendi: Facebook 5.0 App Store’da


Bundan bir kaç hafta önce Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg’in bizzat kendisinin Facebook iPhone ve iPad uygulamalarının güncelleneceğini duyurduğunu sitemizde haber yapmıştık. Facebook nihayet uzun zamandır sorunlu ve yavaşlığından şikayet edilen iPhone ve iPad uygulamalarını  yeniden tasarlayarak yeni sürümlerini çıkarttı. Esasında hem iPad hem de iPhone uygulamalarının genel görünüşlerinde büyük bir değişiklik yok ancak her ikisi de eskiye göre çok daha hızlı çalışıyor. Özellikle foto ve bildirim mesajları sayfaları çok hızlı açılıyor.

Uygulamaların ilk açılış süreleri de iyice hızlanmış. Fotoların tam ekranda açılıp kapanma animasyonu ve hızı de yine hatırlatmaya değer. Diğer bir yeni özellik ise, uygulama içindeyken ve herhangi bir sayfayı okuyorken uygulamanın arka planda durmaksızın güncelleniyor olması. 

 

Aslında Facebook uygulaması bir nevi web sayfalarının bir araya getirilerek oluşturulmuş olduğundan ve bazı script dilleri yüzünden yavaş çalışan bri HTML 5 uygulamadan ibaretti. Yapılan geliştirmeler ile hızı arttırarak uygulama içerisinde yavaşlıktan dolayı can sıkıntılarını ortadan biraz olsun ortadan kaldırmış görünüyorlar. Ve herne kadar sayfa paylaşma başta olmak üzere beklenen bazı özellikler bu güncellemede gelmemiş olsa bile, uygulamanın doğru yönde bir gelişme gösterdiğini söyleyebiliriz.

Siz de hızın arttığını düşünüyor ya da düşünmüyorsanız fikirlerinizi bizimle burada paylaşın.

Facebook uygulamasını kullanıyorsanız, zaten güncellemelerden otomatik olarak indirebilirsiniz. Eğer kullanmıyorsanız buraya tıklayarak indirebilirsiniz. 

 

 

 

 

 

 

5 Yorumlar

Seninkini ekle
 1. 2
  Zehra

  Evet, hızında bir problem yok ama fotoğraf etiketleme, kaydetme ve silme özelliklerinin güncellemede yer olmaması büyük sıkıntı.

 2. 3
  AYSE GÜL

  eskı sürümde facebooktan resım sılebılıyordum sımdı neden sılınmıyor ya da nerden yardım eder mısınız?

 3. 4
  AYSE GÜL

  suankı kullandıgım sürüm 40121…eskı surumu daha kolay kullanıyordum suan resım sılemıyorum facebook tan yardımcı olursanız cok sevınırım teşekkürler

 4. 5
  Kağan

  Yeni iphone 5 aldım. Telefona facebook paketi yaptım. Yaptığım da onaylandı. Sanırım wap ayarlarından kaynaklı. face ye girdiğim zaman bağlantı yok diyor. Nasıl çözebilirim ?

+ Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.