iOS 6 çıktı, işte yeni özellikler!


WWDC 2012’de tanıtımı yapılan ve bizim canlı olarak aktardığımız etkinliğin ardından, iPhone 5’in de 12 Eylül’de tanıtılmasıyla iOS 6’nın 19 Eylül’de çıkacağı netleşmişti.

Bir çok yeni özelliği içinde barındıran iPhone /iPad işletim sistemi iOS 6 versiyonu az önce çıktı, peki iOS 6’da yeni özellikler neler bizi neler bekliyor bunları incelemek istedik.

Güncelleme: Tüm ayrıntılı yeni özellik listesi için A’dan Z’ye Tüm iOS Özellikleri yazımıza göz atın

Güncelleme: Eğer yazılım güncellemede siz de henüz çıkmadıysa biraz sabırlı olun güncelleme herkese aynı anda açılmıyor

Önemli: Eğer iPhone’unuza Unlock yapmak zorundaysanız veya Jailbreak yapacaksanız şu an için iOS 6 güncellemesini yapmayınız.

Apple iOS 6 ile birlikte 200 yeni özelliğin geleceğini duyurmuştu, biz bunlardan ön plana çıkanları kısaca özetlemek istiyoruz.

Harita
Bu konu üzerinde bir çok defa yorumlarımızı sizlerle paylaşmış her ne kadar çok güzel özelliklerle geliyor olsa da Türkiye açısından haritanın kullanımında bazı soru işaretlerimizin olduğunu belirtmiştik.

En önemli değişiklik haritanın servis sağlayıcısı artık Google Maps degğil. Bu yüzden de kullanıcılardan gelen bir çok mekan, yer isimleri ve bulunması rahatlığı biraz daha kısıtlanacak gibi görülüyor. iOS 6’nın ilk beta testlerini yaptığımızda o dönem Türkiye için Eczane aramalarında Almanyadan bir yer gösteriyordu ancak son versiyonda bulunduğumuz yere yakın eczaneler listelendiğini gördük bu iyi haber.

Her ne kadar Apple datalar için TomTom ile anlaşmış olsa da, TomTom bildiğiniz gibi Türkiye haritalarına ve bilgilerine sahip ancak çok detaylı bir haritalama yani en azından Google Maps gibi bir sunum gerçekleştiremeyecek gibi gözüküyor. Ancak gelişime tabi ki de açık bir sistem, Google’ın bir çok data ve haritalama için Türkiye’nin en başarılı haritacılardan Başarsoft ile çalıştığını düşünürsek yeni haritanın biraz eksik kalabileceğini şimdilik söyleyebiliriz. TomTom’un Başarsoft’la bir harita anlaşması bulunmuyor.

Ancak şunu belirtelim Turn by Turn navigasyon yani yol tarif etme özelliği gelmiş oluyor ki bu özellik Google Maps’te otomatik olarak çalışan bir özellik değildi.

Son olarak Google’ın da Youtube uygulamasını App Store’a koymasından sonra, Google Maps’i de ayrı bir uygulama olarak App Store’a koymasını bekliyoruz.


Siri

Bu konu malesef üzerinde çok durmak istediğimiz ancak Türkçe desteği olmamasından dolayı da çok fazla üzerinde duramadığımız bir bölüm. İngilizce olarak ve ya belli başlı başka dilleri biliyorsanız kullanabileceğiniz bir özellik Siri. Bazı hack yöntemleri mevcut olsa da malesef yasal olarak Siri Türkçe desteklemiyor.

Siri iOS 5 ile iPhone 4S’lere gelmişti, bu sefer değişiklik ise iPad 3’lerde de Siri’nin çalışacak olması ve bir çok spor ve restaurant bilgilerinin güzel bir sunumla karşınıza geliyor olması.

 

Facebook entegrasyonu

iOS 5 ile birlikte gelmesi beklenirken iOS 5’de sadece Twitter entegrasyonu gelmişti ancak iOS 6 ile birlikte ülkemizde çok popüler olan Facebook entegrasyonu geliyor ki bunun çok kullanılacağını tahmin ediyoruz.

 

 

 

iCloud: Photo stream paylaşımı

iOS 5 ile birlikte gelen güzel özelliklerden biri iCloud ve Photo Stream’di, şimdi ise iOS 6 ile birlikte fotoğraflarınızı Photo Stream üzerinden paylaşabileceksiniz.

  

 

Passbook

Bu özellik teoride çok güzel olmak ile birlikte pratikte ve Türkiye’de kullanımının nasıl olacağı konusunda bazı şüphelerimiz bulunuyor. Bu uygulama ile kuponlar, hediye kartları vs herşeyi bir arada tutmaya yarıyor ancak bunun için diğer uygulamalarla entegre çalışabildiği için oralardan bilgileri alması yani Türk uygulamalarının buna destek vermesi gerekiyor.

 

 

3G üzerinden Facetime

Facetime belki de bizleri Uzay yolu filmlerine götüren en önemli ve başarılı özelliklerden biri, artık 3G üzerinden de Facetime görüşmesi yapılabilecek. Jailbreak ile bazı yöntemlerle bu işlem yapılabiliyordu ama Apple tarafından yasal olarak ilk kez getiriliyor. Ancak şunu unutmamak lazım 3G üzerindeki kotanızı kullanıyor olacaksınız buna dikkat.

 

 

 

Telefon: Rahatsız etme, sonra hatırlat özellikleri

Telefon geldiğinde rahatsız edilmeme ve çağrıyı kabul etmediğinizde tekrar arayan kişinin size otomatik hatırlatılması güzel özellikler bu tip fonksiyonellikler güzel bir kullanım sunacağa benziyor. 

 

 

Mail: VIP gelen kutusu ve fotoğraf/video ekleme

Daha önceden belirlediğiniz VIP listesinden gelen email’leri bu VIP bölümünde görebiliyorsunuz. Daha önceleri resim ve video eklemek oldukça zahmetliydi artık eklemek oldukça kolay olacak.

 

 

 

Safari: iCloud tab’ları, resim yükleme, offline okuma, tam ekran modu

iOS 6 Safari’de, Google Chrome iPhone-iPad uygulamasında olduğu gibi bir cloud Tab uyarlaması gelmiş oluyor. Böylece iPad ve ya iPhone veya Mac’inizdeki Safari’nin tabları senkronize olacak ve bir yerden başladığınızda diğer yerden devam ediyor olacaksınız.

Aynı zamanda daha önce bazı web sitelerinde imaj yüklemek için kullanılan formlar malesef çalışmıyordu artık imaj yüklenebilecek.

 

 

 

 

7 Yorumlar

Seninkini ekle
 1. 4
  Azerbaijan

  Selam arkadaşlar ben azerbeycan yaziyom ios 6 bende 626mb iphone 4s kullaniyorum !!! Ama wifi uzerinden indir mem gerektigni soyluyor

  • 5
   Gokhan Darcan

   Dosya boyutu oldukça büyük olduğundan Wifi üzerinden indirmeniz gerekmekte, 3G üzerinden indirmeye izin verilmiyor kullanıcıları kota aşımlarından korumak açısından. Wifi bağlandığınızda indirip kurabilirsiniz.

 2. 7
  Nazım Öztürk

  apple’ın 3d haritası şimdilik beş para etmez. hiçbir şeyi bulmuyor. neticede google maps’e yıllardır noktalar ekleniyor, güncellemeler geliyor. onçün haritayı çok aktif kullananlar ios 6’ya birkaç yıl geçmesinler!

  bütün uygulamaları birden kapatmak halen imkansız. neemiç: üç parmakla uygulamaları üçer üçer kapatabiliyormuşuz. sene olmuş… dizini kırıp iki kod yaz da şu ızdıraptan kurtulalım, mübarek!

  klavye tam bir fiyasko. youtube kalktı ve appstore’daki uygulaması da ios’a da dahili olan youtube’dan çok daha kötü… 200’den fazla yeni özellik dediler; göze batan en önemli şey saat! 2013’e giriyoruz, hisse senedi 700 doların üstündeki bir firma bize saat fasilitesi pazarlamaya çalışıyor. paylaşım entegrasyonlarını atlamayalım; iyi olmuş. tabi bu ios’u basamak atlatmaya yetmez. olsun da ios 5.1.2 olsun, dahası değil.

  madem bunlara değindik, iphone 5’e gelelim. kızak gibi alet yapmışlar. ön siparişlerde iphone 4 ve 4s’i şimdilik katlamışlar; fakat bu gidişle apple uzun vadede değer kaybetmeye başlar. sorun adam gibi yeniliklerin getirilmemesinde de değil. sorun sadece satış odaklı yenilikçi pazarlamada. iphone 4s yeterli midir? evet. ios 5.1.1 yeterli midir? ios 6 yanında fazladır bile. peki ben neden iphone 5 alayım? çünkü apple böyle istiyor.

  hadi oradan diyor ve steve jobs’ın toprağı bol olsun diyorum. tarih tekerrür edecektir: steve gider, apple yine batar!

+ Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.