iPhone 5 ve Nano SIM kart, Türkiye durumu ve sorunlar neler?


Güncelleme 2: Micro SIM ve normal SIM kartları nasıl Nano SIM kart yapabileceğinizle ilgili hazırlamış olduğumuz tutorial Türkiye’de ilk kez burada

Güncelleme 1: Avea’dan Nano-SIM manevrası, Avea Nano-SIM kartı çok kısa sürede çıkartacağını duyurdu detaylar burada
iPhone 5 beklenildiği gibi neredeyse tüm özellikleriyle daha önceden ortaya atılan dedikoduları doğrulayarak hiç bir süpriz yapmayarak geldi.

iPhone 5’in simkartının ise Nano-SIM olacağı da belliydi ancak peki ülkemizde durum ne? Bir hazırlık var mı? Kendi elimizle Micro SIM’de olduğu gibi keserek Nano SIM kart yapabilecek miyiz?iPhone 5’in Turkcell, Avea, Vodafone gibi operatör simkartlarının Nano SIM verisyonları elbetteki şu an için piyasada mevcut değil. Yani siz iPhone 5’i 21 Eylül’de yurt dışından temin etmiş olsanız bile Türkiye’ye getirdiğiniz de sim kartınızı takabilecek durumda değilsiniz. Ancak Nano SIM kart konusunda operatörlerin hiçbirinden bir açıklama gelmedi, şu an ne olacağı da belirsiz durumda.

iPhone’unda şu an tahminen Kasım ve Aralık aylarından önce Türkiye’ye yasal olarak gelmeyeceği de belli durumda gibi. Peki, bu durumu kendi başımıza daha önce iPhone 4 ilk çıktığında yine hiç bir operatörde doğru düzgün bir Micro-SIM kart değişimi yapılmadığı zaman yaptığımız gibi kendimiz keserek, küçülterek yapabilir miyiz?

Aslında bu sorunun cevabı o kadar da basit değil. Çünkü daha önce normal sim karttan Micro Sim karta geçerken sim kartın çip kısmının dışında kalan plastiklerden bir kısmını kesebiliyorduk ve neredeyse hiç sim Karta dokunmuyorduk bu şekilde sorunu halledebiliyorduk.

Nano Sim kartın boyutları ise Micro Sim kartta yer alan çipten daha küçük, yani o ölçüye küçültmek için çipin de kesilmesi gerekir, bu durumda çip işlevini kaybedebilir. Aynı zamanda sim kartın kalınlığı, normal sim kart ve Micro sim kartlardan farklı olarak daha ince, yani %15-20 oranlarında da bir inceltme işlemi yapılması gerekiyor ki bu tamamen çipi devre dışı bırakabilir.

Bu durumlar yurt dışından telefon getirecekler için bir sorun teşkil edecektir, bunu daha önce Yurt dışından iPhone 5 almak isteyenlerin dikkatine adlı yazımızda paylaşmıştık. Şu an için operatörleri takip edeceğiz ve gelişmeler oldukça sizlerle paylaşacağız, aynı zamanda 21 Eylül’de iPhone 5 çıktığında biz de kendi testlerimizi yapacağız ve bir micro sim kartı nano sim kartına dönüştürmeyi ve çalıştırmayı deneyeceğiz.Bizi izlemeye devam edin..

4 Yorumlar

Seninkini ekle
 1. 2
  esra

  Benim anlamadığım konu şu, iphone5, 21 Eylül’de Almanya, Fransa gibi Vodafone’un yaygın kullanıldığı ülkelerde de satışa sunulacak, oradaki Vodafone kullanıcıları ne yapacaklar? eğer bu teknoloji Vodafonda var ise neden bundan Türkiyedeki Vodafone çalışanlarının haberi yok? Nano simin temin edilebilmesi için telefonun Türkiyede satılmaya başlaması gerekiyormuş, bu beni gerçekten hayal kırıklığına uğrattı!

 2. 3
  jacoon

  Turkcell’in hala bir hazırlığı yok hatta bu konuda müşteri hizmetlerini aradım, haberleri dahi yok. Yani bu ay sonunda yurtdışında iphone5 almayı planlıyordum bu şartlarda telefonu kullanamayacağım gibi gözüküyor…

 3. 4
  yusuf

  ben bişey sormak istiyorum bu nano sim kartı takınca normal sim kart olmıycak artık deme sadece nano sim kart girecek yani iki tane değil bi tane olacak sim kart o da nano sim kart

+ Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.