Mini ve ya Micro SIM kart, iPhone 5 için nasıl Nano SIM’e dönüştürülür Tutorial – Türkiye’de ilk kez!


Sizlerle uzun zamandır beklenen Mini ya da Micro SIM kartlarımız Nano SIM’e dönüşür mü dönüşmez mi sorusuna cevap olacak Tutorial’ımızı paylaşıyoruz. Nano SIM’e kartımızı keserek geçebilir miyizin cevabı: EVET. Tutorial’ımızı kullanarak Nano SIM kartınızı kesip iPhone 5’de kullanabilirsiniz.

Testimizde 2 tip kart kullandık;

 • Birincisi Vodafone’un Mini SIM kartıydı ve çip bölümü Nano SIM karta sığacak gibi görünen bir kart.
 • İkincisi Avea’nın Mini SIM kartıydı ve çip bölümü Nano SIM karta sığamayacak kadar büyük ve çipin kesilmesini gerektiren bir işlemdi.

Türkiye’de daha önce paylaştığımız gibi Avea ilk Nano SIM kartı çıkarttı ve 21 Eylül’den itibaren’de Turkcell Nano SIM kartlarını piyasaya sürdü.

Ancak Vodafone’dan bu konuda hiç bir bilgi gelmedi. Biz de bu yüzden ilk denememizi Vodafone SIM kart üzerinde yaptık ve ilk kez Vodafone SIM kartını iPhone 5 için kesip iPhone 5’te çalıştırabildik, ve bu iPhone 5’in Türkiye Vodafone’da ilk videosu ve tutorial’ı olacak.

Adımlarımıza başlayalım:

Önemli Not: Her ne kadar çeşitli testler yapıp başarıyla sonuçlandırsak da kart kesme işlemi SIM kartınızı kullanılmaz hale getirebilir, lütfen bunun bilinciyle hareket ediniz.

Adım 1: Gerekli gereçler;

 • Kesmek için gerekli Nano SIM şablonunu yazıcıdan çıktısı (Adım 2’de indirebileceğiniz link mevcut)
 • Cetvel
 • Çift taraflı bant, ancak herhangi bir bantı çift taraflı tutacak şekilde kullabilirsiniz
 • Makas
 • CD kalemi, CD kalemi bulamazsanız başka kalemler de kullanabilirsiniz ancak eliniz çarpıp silinmeyecek bir şey olmalı

Adım 2: Öncelikle sizler için hazırladığımız ve yazıcınızdan çıktı alarak kullanabileceğiniz kesme şablonunu indirmeniz gerekiyor. Aşağıdaki linkten indirebilirsiniz:

Mini ve Micro SIM karttan NAno SIM karta dönüştürme şablonu

Adım 3: Bu kağıdı %100 ölçek ile printer’ınızdan A4 kağıda (normal dosya kağıdı) basmanız gerekiyor

Adım 4: Mini ve ya Micro SIM kartınıza bantı yapıştırıp uygun alana çizgilere uygun şekilde koyun

Adım 5: Cetvel yardımıyla kartın şekilsel olarak üstünden geçen çizgileri referans alarak SIM kartın üzerini çizin

Adım 6: Çizdiğiniz kartı alıp çizilen yerlerden makas yardımıyla tam çizgilerin üzerinden kesin

Nano SIM haline getirilmek için kesilmiş Vodafone Türkiye SIM kartı:

Nano SIM haline getirilmek için kesilmiş büyük çipe sahip ve çipin de kesildiği Avea Türkiye SIM kartı:Adım 7: Kestiğiniz kart artık kullanıma hazır, ancak çok ufak sığmama durumları yaşıyor iseniz makasla ince rötuşlarla oturtabilirsiniz. Bildiğiniz ve ya duyduğunuz gibi Nano SIM’ler aslında Micro ve Mini SIM’lerden ince ancak bu pratikte bir sorun teşkil etmiyor, bahsedilen boyut bir saç teli kadar kalınlıkta ve hem Avea hem Vodafone hatlarında direk bu işlem sonucu rahatlıkla zorlanmadan kartları kullanabildik.

İşte bu kadar, Vodafone ve Avea için yaptığımız videoları da buradan görebilirsiniz.

Vodafone:Avea:

Lütfen konuyu başkalarıyla paylaşırken yapmış olduğumuz emeğe saygıdan dolayı site adı vererek ve ya bu sayfayı direk paylaşarak bizleri teşvik ediniz.

26 Yorumlar

Seninkini ekle
 1. 4
  Oğuz

  Hocam ellerinize sağlık gerçekten müthiş bir hizmetiniz dokundu bana, tarifiniz sayesinde telefonumu kullanabilmek için beklemekten kurtuldum.

 2. 7
  Ömer Sözer

  Becerebileceğimi hiç düşünmüyordum ama kartı mundar etme pahasına giriştim. Neyseki başarılı oldum. Kart slota tam oturmasa da çalıştı. Teşekkürler, çok işime yaradı.

 3. 8
  murat

  yurtdışından(Amerika) iphone5 getirttim.türkcell den orjinal nano sim kartta aldım ama telefonumda servis yok yazısı var .Arkadaşımın vodafon hattını takıyorum çalışıyor ama türkcell çalışmıyor.Bu konuda bir bilginiz var mı teşekkürler şimdiden

 4. 9
  Burak

  Merhabalar,

  Harika bir çalışma olmuş bugün Vodafone micro sim kartımı aynı şekilde keserek iphone 5 e taktım sorunsuz olarak çalışıyor. Kestikten sonra iphone 5 in sim yuvasına biraz küçük geliyor o yüzden arkasından küçük bir bantla yapıştırmak zorunda kaldım,bilginize. Ölçüler sanırım cihazın sim kartı okuması için gerekli hatlar değilse kart yuvasına göre tam değil. Tekrar teşekkür ediyorum. Vodafone,Turkcell,Avea ya inat hiçbir yerde bulundurmadıkları Nano sim kartı kendimiz yaptık…Sağolun

 5. 12
  emre

  Ben Simdi Yeni İphone 5 Aldım Ama Farklı Numarada 2 Tane Sim Kartı Kullanabilir Miyim Mesela

  Bi Numara 0532 Li Onu Cıkarıp 0538 Li Numarayı Taksam Kesınlıkle Olur Mu Omaz Dıyorlarda Bana Bı Acıklayabılır Mısınız ?

 6. 13
  Power Service

  Arkadaşlar hattınızı küçültmek için bu kadar zahmet çekmenize gerek yok Mediamarkt yada Saturn mağazalarından herhangi birine gidin hat kesme işlemini 12,90 TL ye yapıyorlar zaten, hemde 1 saniyede.

 7. 15
  yusuf

  Teşekkürler, iPhone 4 deki sim kartımı eski tip kart olduğu için telefoncular kesmemişlerdi. Buradaki yönergeler doğrultusunda kestim. Hatta küçük bile kestiğim halde şuan çalışıyor.

 8. 18
  Fatih ÇEVİKPARMAK

  ÇOK FAYDALI BİLGİLER İÇİN TEŞEKKÜRLER.
  TARİFİ BİRE BİR UYGULADIĞIMDA SORUNSUZ SONUCA ULAŞTIM.
  EMEK VERMİŞSİNİZ TEŞEKKÜRLER.SAYGILAR.

 9. 19
  sinan yağmur

  ıphone 5 var turkcel hazır kartı taktım… ama hazır karta kayıtlı numaraları göremiyorum yardımcı olursanız sevinirim

  • 20
   Kubilay

   Hocam Sırasıyla ayarlar ; mail,kişiler ; aşağı kaydır orada SIM’ deki Kişileri Aktar yazısına tıkla. O kadar. Sorununuzu çözebildiysem ne mutlu bana.

  • 22
   Gokhan Darcan

   Dokümanı basıp kullandığınıza göre altında yazan açıklamayı da okumuş olmalısınız: “Doküman yukarıda adı geçenler tarafından oluşturulmuş olup iPhoneTurka sadece Türkçeleştirme ve Türkiye uyumluluğu hakkında bilgi vermiş ve güncelleme yapmıştır.”

   Bu şekilde bir yorum yapmadan önce, hem bunu okumuş olmalı hem de bu makalede yazan 3 operatör sim kartlarının kesilmesi ile bozma ihtimalina karşı bir çalışma yaptığımızı ve bu şekilde bir makale hazırladığımızı ve Türkçe okuyan kullanıcılara da bir yol gösterici olarak haberdar ettiğimizi de unutmayınız.

 10. 23
  enes

  Hocam eyw çok teşekkürler yazııcdan bile çıkartmadan yaptım açtım resmı ölçekledim 🙂 hattı koydum cetvel yerıne kartvızıt kulandım daha net çizgilieri çizdim ve okudu :D:D hat avea orta sarı kısmı buyuk olanlardan

 11. 24
  merve

  bende yeni iphone 5s aldım yurtdışında olduğumuz için birde yeni aldık heyecanı var diye kendimiz kesmeye çalıştık ama ablamnkimi küçük benimkini büyük kesmisiz illa turkiyeye gidip yeni kart alıp kestirmemiz mi gerek ?
  Yardımcı olun lütfen telefon çalışmıyor:'(

 12. 25
  Muhammed

  Kardeşim öncwelikle eyvallaj cok manidar ve faydalı bi çalışma olmuş ama daha kullanmadım.
  Çünkü turkcelle de yapabilirsinşz demişin ama hangisini kullanacagız çizgiler için vadofonunkinş mş yoksa aveanın ki i mi??

 13. 26
  Gökhan

  Türkcell de çalışıyor. 128K çipi büyük mini den micro ‘ya. 64K içi küçük mini den nano ‘ya kesildi çalışıyor. 128K olanı nano ‘ya çevirme işlemini denemedim.
  Merak ettiğim konu simkartı kesmek internet hızında etki eder mi?

+ Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.