iOS 6 nasıl iOS 5.1.1 versiyonuna geri döndürülür?


iPhone 4, iPhone 3GS ve iPod touch 4G kullanıcıları yanlışlıkla iOS 6’ya geçmiş olabilirler ya da bazı sorunlar yaşamış olabilirler, burada sizlere eğer cihazınızın daha önceden SHSH blob’unu almış iseniz nasıl RedSn0w ile iOS 6’dan iOS 5.1.1’e düşürebilirsiniz bunu anlatmaya çalışacağız.

UYARILAR ve GEREKSİNİMLER:
Bu uyarıları okumadan devam etmeyiniz! • Bu tutorial sadece iPhone 4, iPhone 3GS ve iPod Touch 4G kullanıcıları içindir. Şu an için iPhobe 4S, iPad 2 ve iPad 3 gibi daha yeni cihazlar için henüz bir yöntem bulunmuyor.
 • Bu metod sadece daha önceden cihazınızın iOS 5.1.1 SHSH blob’larını TinyUmbrella veya Jailbreak yapılmış iOS 5.1.1 cihazda Cydia en az bir kere açılıp SHSH blob’ları Cydia’ya kayıt edildiyse işe yarayacaktır.
 • Backup’larınız var ise restore işlemi sonrası iOS 5.1.1’den sonra aldığınız backup’lara geri dönemezsiniz.

Şimdi yukarıda anlattığımız koşullar size uyuyorsa aşağıdaki adımları yapmaya başlayabilirsiniz.

Adım 1: RedSn0w’un son sürümünü buradan indirebilirsiniz

Adım 2: iPhone 4/iPhone 3GS cihazınıza uygun olan iOS 5.1.1 firmware dosyasını buradan indirin.

Adım 3: Cihazınızı bilgisayara bağlayın ve cihazınızı kapatın.

Adım 4: Cihazınızı DFU moda geçirmeniz gerekiyor kisaca aciklamak gerekirse;

(a) Power tuşuna 3 saniye basın

(b) Power tuşuna basmaya devam ederek, şimdi de Home tuşuna basmaya başlayın ve 10 saniye iki tuşa birden basmaya devam edin

(c) Şimdi Power tuşundan elinizi çekin ve cihazınızın ekranı siyaha dönene kadar Home tuşuna basmaya devam edin o sırada iTunes size iPhone’un Recovery Mode’a geçtiğine dair mesaj çıkaracaktırAdım 5: İndirmiş olduğunuz Redsn0w zip dosyasını Redsn0w klasorune açın. Redsn0w uygulamasını başlatın. Son Redsn0w versiyonunu kullandığınızdan emin olun.

Not: Windows kullanıcıları Redsn0w’u sağ tuşla Yönetici moduna geçirip çalıştırmanız gerekiyor.

Adım 6: Redsnow size iOS cihazınızın DFU mod’da bağlı olduğunu söyleyecektir. (Örnek: Connected: iPhone 4 (DFU mode)). Extra butonuna basın, sonra SHSH blobs butonuna basın, ardından Stitch butonuna basın.

Adım 7: IPSW butonuna basın, burada indirmiş olduğunuz iOS 5.1.1 firmware .ipsw dosyasını seçin.

Adım 8: Bu adımda iOS 5.1.1 SHSH blob’larına ihtiyacınız olacak. Eğer dosya elinizde mevcut ise Local butonuna basın veya Cydia’dan indirilmesi için Cydia butonuna basın (Cydia’dan inmesi için cihazınızın daha önce Cydia tarafından 5.1.1 bloblarının alınmış olasmı gerekir). Redsn0w durum çubuğu ile işlem sürecini gösterecektir.

Adım 9: Redsn0w iOS 5.1.1 SHSH bloblarınızı başarıyla indirdikten sonra, sticth işlemi başlayacak. Redsn0w işlem tamamlandığında “Blob stitching done” şeklinde bir uyarı verecek ve custom dosyayı aynı klasör içerisine koyacak.

Adım 10: Şimdi Redsn0w içinde geri giderek Extras bölümüne gelin ve Pwned DFU butonuna basın. Redsn0w işlem bittiğinde cihazınızın pwned DFU moduna geçtiğini söyleyecek. Cihazınızın ekranı siyaha dönecek ve iTunes cihazınızı recovery mod’da tanıyacak.

Adım 11: Şimdi iOS cihazınıza 9. adımda oluşturmuş olduğunuz custom iOS 5.1.1 firmware dosyasını kullanacaksınız. iTunes açık değilse açın:

(a) ‘Aygıtlar/Cihazlar’ bölümünde cihazınızı seçin.

(b) Mac için Option tuşuna basılı tutarak (Windows için Shift tuşuna basılı tutarak) ‘Restore’ butonuna basın.

(c) Oluşturmuş olduğunuz custom iOS 5.1.1 firmware’i bulup seçin.

(d) iTunes’un iOS cihazınızı restore etmesini bekleyin, size sonunda (Error -1) hatası verebilir, bunu önemsemenize gerek yok.

Adım 12: Redsn0w’u tekrar açın, Extras butonuna basın ve Recovery fix butonuna basın. Cİhazınızı tekrar DFU moda getirin, ve Recovery fix başlayacak.

Recovery fix tamamlandığında, cihazınız iOS 5.1.1’e dönmüş olacak.

Eğer bazı yerlerde takılırsanız, bu video’dan yardım alabilirsiniz:

9 Yorumlar

Seninkini ekle
  • 2
   anar

   selamlar herkese ..ben burda yazili olanlari denedim ve sonda etdim ..yaaniki 6.0.1 den 5.1.1 re endirdim ..bu konu en cok sitelerde paylasilan bir mevzu ben azerbeycan sitelerinde buna bir care bulamadim ,ancak karsima cikan bu siteden yararlandim ..ve tesekkurumu bildiriyorum..sizde bakin ve edin …sadece akilli bir sekilde etseniz basarili sonuc elde ede bilirseniz

  • 4
   anar

   kardes daha once tel J/B edildiyse hicbir sakinca yok..isdediyinde yukari isdediyinde asagi indire bilirsiz..bendede Iphone 3GS -dir ben 6.0.1 etdim ve j.b ede bilmedim ne yapdimsa olmadi ,,ve geri surumlemeyi denedim buda olmadi sonda burada baktim ve her seyi 100% gozden gecirtdim ve basarili oldum …..

 1. 5
  Dasuz

  selamlar kardesler yeni IOS 6.0.1 re jeylbreyk ciktimi bu hakda bir bilgisi olan varmi ve bunu bizzat kendisi yapipda bir sorun yasanmadan kullana bilen varmi ,, varsa lutven buraya yazin

 2. 6
  Asas

  3gs ve 4 te iOS 6-6.01-6.1.2 kullanmış biri olarak söylüyorum kesinlikle sürüm düşürün iPhone 4 te ram durumu rezalet iOS 5.1.1 3gs iOS 6 iPhone 4 ten daha hızlı 3gs kullananlar özellikle 6 ya geçmesin iPhone 3g den bi farkı kalmaz..yol yakınken dönün

 3. 7
  Mustafa

  iphone geri yükleme apple tarafından dogrulanıyor diye bekliyorum hala olmadı ne yapmam gerek ? tüm adımları harfi harfine uyguladım

+ Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.