iCloud yeni dizayna geçti. iWork tamamen ücretsiz mi olacak?


Dün Apple, icloud.com ara yüzünü iOS 7 benzeri imgelerle beta kullanıcıları için yayınladı. Aslında iCloud.com çok da yoğun kullanılan bir servis değil. Daha doğrusu Apple’ın iCloud servisi mobil cihazları sayesinde aslında dünyanın en çok işlem gören servislerinden biri ama web arayüzü büyük bir işleve sahip değil.

Apple, email programları konusunda hiçbir zaman çok iddialı zaten hiç olmadı ve çok büyük ihtimalle sadece bu yüzden icloud’com’un trafiği ve kullanımı ciddi bir artış gösteremedi. Bu güne kadar iCloud.com’da email hesap kullanımı ile beraber iOS cihazlarımızla senkrone olan adres defteri, takvim, notlar, hatırlatıcılar ve en önemlisi “Find My Phone” yani “telefonumu bul” hizmeti bulunuyordu. Çok yakında ise artık tüm iWork programları, yani Pages, Numbers ve Keynote yazılımları artık iCloud’da bedava olarak kullanabilecek.

icloud2

Neden iWork kullanmalıyım?Bu programlar aslında Microsoft Office’in meşhur programları Word, Excel ve Power Point’in Apple versiyonları. Microsoft Ofis programlarının sıkı bir kullanıcıysanız Apple’ın iWork takımı muhtemelen sizi tatmin etmeyecektir. Ancak ortalama bir kullanıcıysanız veya ilk kez bu tür programlara ihtiyacınız oluyorsa iWork bir alternatif olarak değerlendirebilir. Özellikle eğer bir şekilde Apple sistemini içindeyseniz, iWork’un iCloud’a eklenmesi ile daha fazla kullanım kolaylığına ulaşabileceksiniz. Öyle ki, bu bağlamda Apple’ın iWork kullanımını maksimuma çıkarmak için iWork’un hem Mac sürümlerini hem de iOS sürümlerini tamamen ücretsiz yapacağı tahmin ediliyor. iWork’un diğer bir avantajı ise diğer tüm Apple dizaynlarında olduğu gibi çok zarif bir görünüşe sahip olması ve kullanımını ofis programlarına göre çok basit olması. Ancak şu an itibarı ile beta web servisi Microsoft’un çok gerisinde.icloud

Web üzerinde ofis programlarından bahsederken alternatif olarak Google Docs’u da hatırlatmakta fayda var. Google Docs Microsoft ofis programlarının Google tarafında dizayn edilmiş bedava web versiyonu. Her ne kadar Microsoft Google’dan yıllar sonra benzer bir özelliği Skydrive ile hayata geçirmiş olsa da, ve de Google Docs’dan çok daha iyi bir ara yüze ve kullanıma sahip olmasına rağmen, Google kullanılan hesap açısında çok büyük bir üstünlüğe sahip olduğu için bir sektörün şimdilik birincisi.

GoogleDrive
Her üç platformda da kullanım için ayrı bir hesaba sahip olmanız gerekiyor. Yukarıda da söylediğimiz gibi Google, bu konuda büyük bir üstünlüğe sahip ancak Microsoft Office Cloud versiyonlarını da bu linki tıklayarak denemenizi şiddetli şekilde tavsiye ediyoruz.

office

Apple’ın iWork ile bu rekabetta ne kadar yer alabileceğini ise zaman gösterecek!

Kategoriler

+ Hiç yorum yok

Seninkini ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.