Türkçe Siri desteği geliyor


Siri, sesle konuşarak kişisel akıllı asistan hizmeti veren iPhone 4S’in Ekim 2011’de tanıtılmasıyla iOS 5 ile birlikte bu teknoloji ingilizce başta olmak üzere sayılı dillerde hayatımıza girdi. Ancak, bugüne kadar Türkçe desteğinin gelip gelmeyeceği Türk kullanıcılar için hep bir merak konusu olmuştu.

Apple’ın iş ilanları sitesinde ise Apple’ın bir çok yeni dilin yanı sıra nihayet Siri için Türkçe bilen Siri Language Engineer arayışına başladığı ortaya çıktı. Bu da demek oluyor ki ilk çıktığından bu yana iOS 7’deki hız performans geliştirmeleri ve görsel değişiklik dışında çok da fazla bir yenilik içermeyen Siri’nin, yakın zamanda yeni dillerle kullanımı daha da arttırma planları içerisinde olduğu görülüyor.apple-turkce-siri-engineer

Apple Türkçe’nin yanı sıra Norveçce, Danca, Arapça, Brezilta Portekizcesi, İsveçce, Hollandaca, Taice ve Rusça dillerinde de Siri Language Engineer arayışı içinde olduğu görülüyor. Tüm bu diller şu an halihazırda Siri’nin desteklemediği diller arasında yer alıyor.

+ Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.