iPhone ve iPad Mikrofonu: Apogee Mic 96K İnceleme


iPhone ve iPad’lerin özellikle son modellerinde gerçekten çok kaliteli düzeylere ve HD çekim yapabilme kapasitelerine ulaştı. Ancak ses konusu her ne kadar beklentiye göre değişmekte olsa bile daha iyi ses kayıdı arayışları da devam ediyor. iPhone’unuzun kamerasını değiştiremiyor olabilirsiniz ama mikrofon ile farklı bir hava katabilirsiniz, bunun için de piyasada farklı ürünler mevcut. Ancak iPhone ve iPad direk bağlantısı ile dünyanın önde gelen müzik firması Apogee Mic 96k bunların arasından hem ses kalitesi hem de uyumluluğu ile ön plana çıkıyor.

apogee-mic-96k-apple

Apogee Mic 96k aslında iPhone ve iPad dışında USB arabirimi ile Mac’de de çalışan bir mikrofon. En önemli özelliklerinden biri ise mikrofonu direk olarak ekstra bir güç kaynağına gerek kalmadan direk iPhone’a ve iPad’e bağlayabilmeniz. Apogee Mic 96K , 2012 yılında çıkan Apogee Mic’ın daha yüksek sample (24-bit/96 kHz ) ile çalışabilen ve Lightning kablo eklenmiş yeni versiyonu.

Apogee Mic 96k, kutusunun içinden çıkanlar şöyle:

• MiC 96k
• Lightning iOS kablosu
• Normal standart eski tip iOS kablosu
• USB Mac kablosu
• Küçük Masa Tripod standı
• Mikrofon stand adaptörü

Apogee firması Mic 96k’yı, müzisyenler, dublaj yapanlar, podcast’çiler ve müzik aletlerini yüksek kalitede dijital ortama aktarmak için konumlandırmış ve bunda da epey başarılı olduğunu söylemek lazım.

Apogee Mic 96k iPhone , iPad ve Mac’in dışında resmi olarak Windows platformunda driver desteği olmadığından kullanılamıyor. Ancak bunun için de bir yöntem ile Windows 7 üzerinde çalıştırabiliyorsunuz. Bunun için de aşağıda adım adım neler yapmanız gerektiği hakkında bilgi vermeye çalışacağım;

Apogee Mic 96k Windows’ta nasıl çalışır?Adım 1: Önce Thesycon V1.70 UAC2 driver’ını m2tech firmasının HiFace Two sürücüsünü kullanacağız, buradan indirebilirisniz: http://www.m2tech.biz/public/pdf/M2TECH_USBAudio_Driver_r1.7.0.exe

Adım 2: Thesycon USB Description dump uygulamasını Apogee MIC USB’nin PID&VID numaralarını almak için kullanıyoruz: http://www.thesycon.de/tdd/tdd.exe

Adım 3: Apogee MIC’i USB’ye takın ve TDD yazılımını çalıştırın, sonra Apogee MIC’ınızı device (aygıtlar) arasından seçin

Adım 4: Burada mic VID ve PID numaralarını not alınnumbers (vendor ve product ID) VID ve PID değerleri yaklaşık şöyle değerler oluyor: “VID_0C60&PID_001B”

Adım 5: Apogee MIC’ı USB’den çıkarın

Adım 6: İndirmiş olduğunuz M2Tech HiFace Two 1.7 sürücüsünü çalıştırın ve bir klasöre açın, içerisinde 2 adet “inf” uzantılı dosya yer alacak, eğer bilgisayarınızda inf uzantılarını göremiyorsanız Klasör seçeneklerinden uzantıları gösteri seçin.

Adım 7: Önce [_Models] ve [_Models.ntamd64] bölümlerini bulun ve aşağıdaki gibi görününen satırları

“hiFace TWO”=_Install, USB\VID_249C&PID_930B
“hiFace TWO”=_Install, USB\VID_249C&PID_930C

TDD yazılımı ile not aldığınız yeni VID ve PID değerlerini güncelleyerek düzeltin. Bunu her iki “inf” dosyasında da yapın. Aşağıdaki bizim kullanmış olduğumuz VID PID değerlerine göre güncellenmiş hali. Burada önemli olan 2 dosyadaki yukarıda belirttiğim bölümler içerisindeki aynı cihaz adına benzer olanların VID ve PID numaralarını değiştirmek.

“hiFace TWO”=_Install, USB\VID_0C60&PID_001B
“hiFace TWO”=_Install, USB\VID_0C60&PID_001BAdım 8: m2tech içerisindeki “setup.exe” yi mikrofon takılı değilken çalıştırın ve sürücü kurulurken size setup sırasında mikrofonu takmanızı söyleyecek o zaman mikrofonu takın. Next’e basın ve signed yani imzlanmamış bir sürücü olduğu için size uyarı çıkaracak bunu kabul edin ve yüklemeye devam edin ve işlem tamam.

Adım 9: Setup bittikten sonra Aygıt yöneticisinde Apogee Mic 96kı değil de m2tech’in hiFace TWO cihazı olarak görülecek

Adım 10: Artık Apogee MIC 96k’yı istediğiniz mme/WDM kayıt yazılımı içinde kullanabilirsiniz, aynı zamanda hem Skype hem de Windows ses kaydedici de de kullanabilirsiniz

Apogee Mic 96k’nın özellikle portatif olması sayesinde herhangi bir yerde , sahnede kayıt yapabilirsiniz, burada bir müzisyenin ses kalitesini duyduğunda verdiği tepkiyi izlemenizi tavsiye ederim:

5 Yorumlar

Seninkini ekle
 1. 1
  Fırat

  Merhabalar, anlatılanları tek tek uyguladım ancak kurulum her seferinde installation failed uyarısı çıkıyor. Bunun dışında blue yeti pro driver ini de denedim ama sonuç birebir aynı. Windows 8.1 X64 kullanıyorum. Bir çözümü var mıdır?

  • 2
   Gokhan Darcan

   Bu adimlari birebir deneyerek tst ettik ancak driver versiyonlarina dikkat etmek lazim, yanlislikla yenisini kullanmayin. Bu yontem sadece burada belirtilenler icin test edildi.

   • 3
    Fırat

    Sizin belirttiğiniz driver versiyonunu kullanıyorum. Adım adım olarak;

    m2techusbaudio.inf dosyasında bulunan; (1)
    [_Models]
    “hiFace TWO”=_Install, USB\VID_0C60&PID_001B
    “hiFace TWO”=_Install, USB\VID_0C60&PID_001B
    [_Models.ntamd64]
    “hiFace TWO”=_Install, USB\VID_0C60&PID_001B
    “hiFace TWO”=_Install, USB\VID_0C60&PID_001B

    m2techusbaudioks.inf dosyasında bulunan; (2)
    [_Models]
    “M2Tech hiFace TWO UAC2″=_Install, TUSBAUDIO_ENUM\VID_0C60&PID_001B&KS
    “M2Tech hiFace TWO UAC1″=_Install, TUSBAUDIO_ENUM\VID_0C60&PID_001B&KS
    [_Models.ntamd64]
    “M2Tech hiFace TWO UAC2″=_Install, TUSBAUDIO_ENUM\VID_0C60&PID_001B&KS
    “M2Tech hiFace TWO UAC1″=_Install, TUSBAUDIO_ENUM\VID_0C60&PID_001B&KS

    değerlerini yukarıda görüldüğü gibi değiştirdim. Sonrasında Mic usb de takılı değilken setup dosyasını çalıştırdım, Mic i sorduğunda taktım. Bu noktada setup devam etti ama hiç sertifika sormadı. Sonrasında installation failed uyarısı alıyorum. Hata;

    ERROR:Pre-installation of’C:\Program Files (x86)\Apogee\m2techusbaudioks.inf’ fail…
    Please run setup again!
    ————————-
    Installation Failed
    ————————-

    Son inf dosyasından kaynaklı bir sorun görünüyor. Öneriniz nedir?

 2. 4
  Alper

  Merhaba, bu mikrafon kondanstörlü sanıyorum. Kayıt esnasında en ufak ses frekanslarını alıyor olması gerekir? Bu müzisyenler için büyük bir olumsuzluk. Ancak her ortamda kullanılabilir deniyor bu kısma emin olmak istiyorum. Ses dışısında herhangi istenmeyen ortam seslerinide alıyor mu? Bilgilendirirseniz sevinirim.

  • 5
   Gokhan Darcan

   Apogee Mic 96k bir condenser mikrofon ve seslerin tum detaylarina sahip olamaya calisan bir tur. Eger akustik gitar caliyorsaniz tum tinilari almak istiyorsaniz gideceginiz nokta condenser mikrofon olacak. Dis sesleri almiyor mu eve alabilir sesin siddetine bagli olarak, diger yandan asil alicisi on tarafinda yer aliyor yani onden direk olarak sesi aliyor ama dis sesleri dynamic mikrofonda oldugu gibi kesmiyor. Ancak bir muzik grubunun perfromansini her alete ve her kisiye ayri dynamic mikrofon yaparak da cozebilirsiniz. Ancak hem maliyet hem de ayni fiyat araliginda apogee kadar temiz ve detay ses almaniz zor olacaktir. Portatifligi ve iphone ipad’e direk takilarak kaydedilme rahatligindan ayrica bahsetmiyorum onu inceleme de belirtmistim. Umarim yardimci olur.

   Ornek olarak ev ortaminda ve somine atesinde 2 kisi ve gitarla ve iphone 5 ile yapilan bir videoyu paylasiyorum:

   https://www.youtube.com/watch?v=b4iLpCdnkd0

   Ama her ortama ve ses gurultu seviyesine gore alacaginiz sonuclar farkli olacaktir.

+ Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.