Sorunlu Power butonu çalışmayan iPhone ve iPad nasıl kapatılır?


iPhone genel olarak kullanıcıları sağlamlık, kaliteli malzeme ve işçiliğinden dolayı diğer telefonlara göre genelde memnun etmiş olsa da, malesef zaman zaman tuşlarla ilgili sorunlarla da karşılaşabiliyorsunuz.

Özellikle Home tuşu ve Power tuşları sorun çıkaran tuşlardan dersek yerinde olacaktır. Bunlardan en can sıkıcı olanı ise Power butonunda yaşanan sorun, bu yüzden telefonu bile kapatmanız gerekirken kapatamayabilirsiniz. Bu durumda yapacağınız şey ya tamir ettirmek ya da iOS’ta var olan Assistive Touch özelliği.

Assistive Touch aslında ekranda dokunmatik bir kısayollar kutucuğu. Power butonunuz çalışmıyorsa öncelikle Ayarlar -> Genel -> Erişilebilirlik menüsünde Assistive Touch’ı seçiyorsunuz, böylece sürekli ekran üzerinde bir kutucuk belirecek ancak genelde transparan bir görüntüde olduğundan sizi rahatsız etmeyecektir.

1. iPhone’daki Ayarlar (Settings) bölümüne girin
2. Genel (General) sekmesine girin
3. Aşağı doğru inerek Erişilebilirlik (Accessibility) sekmesine girin
4. Aşağı doğru inerek Fiziksel ve Motor (Physical & Motor) bölümünde yer alan Assistive Touch sekmesine girin
5. Assistive Touch’ı aktif edin.

assistive_touch_1assistive_touch_2

Assistive Touch’a bastığınızda ise iPhone ikonu olan simgeye basarak gelen yeni ekranda “ekran kilitle” tuşuna basılı tuttuğunuzda sanki Power butona basılı tutmuşsunuz gibi size Kapatma seçeneğini suncaka ve gelen kapatma işaretini slide yaparak kapatabilirsiniz.Bu kadar yazının ardından sizlere yardımcı olması için hazırladığımız tutorial videoyu izleyebilirsiniz:

14 Yorumlar

Seninkini ekle
 1. 8
  hasan

  bence çok güzel birşey yapılmış… yaşanan sorun nasıl giderilir, görüntülü açıklamalı yapılmış… benim bir sorum var… araba şarj aletini normal şarj aletine takarak kullanabilirmiyiz… iphone 3 s

 2. 11
  BARIŞ BİÇİMLİ

  İyi akşamlar olsun, azizim gösterdiğiniz yoldan cihazı kapayabildim. Ancak sorun şu ki; telefonu şu an açamıyorum. Normalde şarj cihazına bağlayınca çalışması gerekiyor, ancak ne şarjda ne telefonun yuvasında sıkıntı olmamasına rağmen telefonum açılmadı. Nasıl açabilirim ?

 3. 12
  Hikmet Baştürk

  Hocam. Kocakarı ilaçları işe yaramaaaaz.
  Sen acil olarak bi doktora gitsen iyi olur.
  Bu iOS. Android değil. Yazılımda alternatif yok.
  Görev tek alternatifi yok.
  Zaten cıhazdaki basitlikte ordan geliyor.

 4. 13
  Isimsiz

  Arkadaşlar kapattığınız şaejderha cihazınızı bağlayın açılır acilmiyor sa ilk yapacağınız şey bir soru ile.. Soru: JARZ YERİ BOZUKMU ?
  Eğer bozuk değilse kulak pamuğu alıp jarz yerini fazla bastirmadan tozları çıkartın eğer gene olmazsa ya şarj bozuktur yada cihaz yada pil

+ Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.