iOS 6.1 untethered jailbreak’in arefesinde – Neden Jailbreak?


Türk iOS cihaz kullanıcılar kuşkusuz büyük bir heyecanla iOS 6.1 için jailbreak’in çıkmasını bekliyor. Özellikle iPhone’ları jailbreak yapmak için bir çok neden var ve kabul etmek gerekir bu nedenlerden bir tanesi App Store’daki ücretli uygulamaları ücretsiz olarak indirebilmek.

Biz iPhoneTurka ekibi olarak hiç bir şekilde korsan uygulama kullanımı teşvik etmiyoruz ve sitemizde “nasıl kırılmış uygulama indirilir”  gibi benzeri haberler yapmıyoruz.

Hemen sunu da ekleyelim: Apple’ın jailbreak’i önlemek için verdiği çabanın asıl nedeni ücretli uygulamaların ücretsiz olarak indirilmesini önlemek. Öyle ki 24/7 Wall Street isimli araştırma şirketi Apple ve uygulama sahiplerinin sadece 2011 yalından korsandan dolayı 450 milyon dolar kayıp yaşadığını duyurmuştu.

Bununla beraber iOS cihazlarınızı Jailbreak yapmanın bir çok başka nedeni var. Jailbreak özünde Apple’ın izin vermediği uygulama ve özelliklerin cihazlara eklenebilmesine izin veren bir işlem. Eminiz ki birçok kullanıcı bunların neler olduğunu biliyor ama kısaca özetlemek gerekirse bunları şöyle sıralayabiliriz.

 • Sistem dosyalarını kullanarak işletim sistemi görünümü değiştiren uygulamalar.
 • Ayarlar ve özelliklere kısa yol ve farklı ulaşım seçenekleri
 • 3G ve konum benzeri kısıtlamaları kaldırmak
 • İşletim sisteminin çalışma mekanikini hatta görsellini değiştiren uygulamalar

Tabi bu liste daha da büyütülebilir ve eminiz yeni jailbreak çıktıktan sonra birçok yeni uygulama Cydia’ya eklenecektir.

Jailbreak ile ilgili tüm uygulamalara bildiğiniz gibi Cydia üzerinden ulaşabiliyorsunuz. Sitemizin Jailbreak bölümüne bir göz atarak Cydia’da bulunan bazı önemli uygulamalar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.Hatırlatılması gereken diyer bir konu ise cihazlarınızı jailbreak yaparak aldığınız riskler. Garantisi olmamakla birlikte genel ortalamada telefonları başarılı bir şekilde Jailbreak yapmak ve işler ters giderse fabrika ayarlarına dönmek çoğu zaman gayet kolay. Asıl risk cihazlarınızın kullanılmaz hale gelerek içindeki bilgileri kaybetme ihtimaliniz olması. Esasında iCloud yedekleme ile bu da sorun olmaktan çıkmış gibi gözüküyor! Yine daha önce Jailbreak yapanlar mutlaka bilir ama biz yine muhtemel jailbreak sorunlarını sizin için sıralayalım istedik.

 • İndirilen uygulamanın uyumsuz olması nedeni ile telefonun kitlenmesi
 • Uygulama ya da ayarların cihazın pilini hızla tüketmesi
 • Fotoğraf, kontaklar ve hatta müzik dosyalarının kaybolması
 • Cihazların olur olmaz  yere donması veya kapanması

Yukarıda da söylediğimiz gibi tüm bunlar genelde çözülebilir problemler ama iOS cihazınızı istediğiniz duruma geri döndürebilmek bazen saatlerinizi alabilir ve işlemler sırasında bazı önemli bilgiler cihazınızdan silinebilir.Peki sizi neden Jailbreak yapıyorsunuz? Paylaşımlarınızı bekliyoruz.

Kategoriler

3 Yorumlar

Seninkini ekle
 1. 1
  cydiasever

  çoğu insandaki algı jailbreak=ücretsiz uygulama. ama çoğu kişi asıl hazinenin farkında olamıyor. çok sevdiğimiz apple bize uygulamalarıyla çok yardımcı olduğu gibi bazı şeylerdende mahrum bırakabiliyor. şahsen benim jailbreakteki amaçlarımdan bikaçı, bize kısayol hizmeti sunan ncsettings, home tuşunu pek sevmeyenler için zephyr, arkada çalışan uygulamaları tek tuşla kapama, openssh sayesinde kablosuz telefonu yönetme, pwntunes gibi bikaç şey diyebilirim. benim gözümde jailbreaksiz iphone takımında messi olup onu oynatmamak gibi bişe 😉

 2. 2
  Serkan

  Merhaba benim cihazım iphone 5 yurt dışı yani garantisiz. Jailbreak ciktiginda yaparsam hata olusursa telefonun kitlenme gibi bi sorun cikarmi kullanilmaz hale gelirmi cunku garantisiz ? Tesekkurler

  • 3
   cydiasever

   jailbreak işlemine başlamadan önce MUTLAKA yapılması gereken şey SHSH kaydıdır. bunun için tinymubrealla adındaki programı indirin. save shsh butonuna tıklayın. bunun size faydası, jailbreakte herhangi bi hata olursa daha önceki sürümlere geçmeyi sağlar. eğer shsh kaydınızı alırsanız hiç birşekilde kaygılanmanıza gerek kalmaz çünkü bu programla telefonunuzun garantisini sağlamış oluyorsunuz.

+ Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.