iOS 6 Untethered Jailbreak’de son durum ve sorularınıza cevaplar!


Geçtiğimiz günlerden iOS’un ünlü hacker’leri Pod2g ve Planetbeing’in iOS 6 ve iPhone 5 Untethered Jailbreak çalışmaları hakkında verdikleri bilgileri sitemize taşımıştık ve hatta, iOS 6.1 çıktan kısa bir süre sonra iOS 6’lı tüm cihazlar için untethered jailbreak’in çıkabileceğini duyurmuştuk. Henüz iOS 6.1 çıkmadı ama jailbreak bekleyenleri sevindirecek başka gelişme var. Pod2g ve Planetbeing iOS 6 ve iPhone 5 Untethered Jailbreak için beraber çalışmaya başlamışlar. Hatta iOS 6 yazılımında 2 yeni açığın daha bulunduğunu her iki hacker da ayrı ayrı Twitter hesaplarından duyurdular.

Atılan Twitt’lerden anladığımız kadarı ile bu iki açık sadece yazılım dosyalarının güvenliğini kırmak için değil, iOS 6 ve iPhone 5 untethered jailbreak’ın son kullanıcının kullanabileceği şekle getirmek için çok önemli olduğu şeklinde!

Hatırlatmakta fayda var, hem Pod2g hem de Planetbeing iOS 5.1.1’in untethered olarak jailbreak yapılmasında önemli rol oynamışlardı. Bu bağlamda iOS 6 için jailbreak’in biran önce çıkması konusunda beklentiler artmış durumda. Ama gözüken o ki, iOS 6.1 çıkmadan bu jailbreak çıkacak gibi görünmüyor.

iOS 6.1 untethered jailbreak hakkında biz de birçok soru alıyoruz. Sonuç itibarı ile biz Jailbreak konusunda uzman değiliz ve okuyucularımızı yanlış yönlendirmek de istemeyiz. Ancak aldığımız soruları da cevapsız bırakmak istemedik ve bu soruların cevaplarını bu yazıda herkes ile paylaşalım dedik. Yalnız lütfen unutmayın ki, cihazlarınıza yapacağınız her türlü işlem sizin sorumluluğunuzdadır.

Aşağıda verilen cevaplar ve tavsiyeler referans niteliğindedir ve iPhoneTurka yaşanması muhtemel sorunlardan sorumlu değildir:

[sociallocker]

iOS 6 untethered jailbreak iPhone 4s için ve diğer A5 işlemciler içinde geçerli olacak mı?

iOS 6 jailbreak olduğunda bu şu ana kadar çıkmış tüm iOS cihazları için geçerli olacak!

iPhone 4S 6.0.1 jailbreak yapılabilir mi?

Eski bootroom’li iPhone 3GS dışında iOS 6.1 ile çalışan hiçbir cihaz şu an itibarı ile tethered ya da untethered jailbreak yapılamıyor!iOS 6 ve iPhone 5 untethered jailbreak için tam olarak belli bir gün varmı?

Hayır yok. Ve de hacker’lar genelde bir gün vermiyorlar.

iPhone 4S 6.0.1 SimFree cihaz kullanmaktayım ve cihazıma jailbreak yapmak istiyorum, ne yapmam gerekiyor?

Şu aşamada yapabileceğiniz bir şey yok. iOS 6.1 çıktığında hemen güncelleme yapmamak faydalı olabilir. Çünkü eğer iOS 6.1 ile Apple açıkları kapattıysa bu ya yeni Jailbreak gecikecek ya da sadece iOS 6.0.1 ve iOS 6.0.2 için çıkacak manasına geliyor.Benim cihazım şu anda 6.0.0’da 6.0.1e güncellemeliyim yoksa iOS 6.0.0 da kalmak daha mı iyi olur?

Yukarıda bahsettiğimiz hacker’lar zaten iOS 6.0.2’ye Jailbreak yapabildiklerini duyurdurlar. Bu durumda en mantıklısı mevcut son iOS sürümüne geçmek çünkü iOS 6.1 çıktıktan kısa bir süre sonra Apple zaten önceki sürümlere geçişi kapatıyor!

iPad 3 iOS 6.0.1 versiyon için jailbreak var mı yoksa hangi sürümü için jailbreak olacak?

iOS 6 ile çalışan hiçbir iPad jenerasyonuna jailbreak yapmak mümkün değil. iOS 6’ya Jailbreak çıktığı an bu cihazlar da çok büyük ihtimal jailbreak yapılabilecek.

[/sociallocker]

7 Yorumlar

Seninkini ekle
  1. 1
    F@T!h

    iphone 5 kulanmaktayım yazılım günceleme’de ios 6.0.2 gözüküyor yüklemelimiyim sizce . Çıkacak JB 6,0,2 destekliyecekmi . ve sabırsızlıklar içeriside bekliyorum.

+ Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.