Türkçe Uygulamalar Yükseliyor!


Akıllı telefonların iPhone ile 2007 yılında bir yükselişe geçeceği o zamanlar belki öngörülememişse de şu an yadsınamaz bir şekilde akıllı telefonlar hayatımızın bir parçası oldu.

Akıllı telefonlarla artık yapılabilecekler geliştirilen uygulamaların ve uygulama geliştiricilerin hayal güçleri ile sınırlı desek yanlış bir saptama olmayacaktır.

iPhone ve iPad’in yaratmış olduğu platform ise kendi başına uygulama geliştiren ve geliştirdiği uygulamaları pazarlama gücü olmayan bir çok yazılımcıya ortam hazırlama ve milyonlara ulaşma imkanı sağlıyor aynı zamanda da para kazandırıyor.

Tabi burada Türkiye’deki özellikle yabancı dil konusundaki zaafiyeti göz önünde bulundurursak, Türkiye’de yaşayan kullanıcıların Türkçe uygulamalara olan ilgisi de oldukça yüksek. Ancak uygulama geliştiriciler düzeyinde ve Türkçe uygulama gelişiminde gerçekten ne durumdayız, bunun cevabını vermeye çalışmakta fayda var.Apple iPhone ve iPad’ler için özellikle Türk yazılım geliştiricilerine de resmi olarak açıldığı yıldan bu yana Türkçe uygulamalar gün geçtikçe artıyor. Her ne kadar daha yeni tamamladığımız 2013 yılı önceki yıllara gore artışta aynı oranda olamasa da yeni çıkan ve yenilenen Türkçe uygulamalar neredeyse her yıl bir önceki yılın iki katına yakın bir oranda App Store’da yerini alıyor.

App Store’daki Türkçe Uygulamaların 3’te 2’si Ücretsiz
App Store’da yer alan Türkçe iPhone ve iPad uygulamalarının %72’si yani 3’te 2’sinden fazlası ücretsiz sunuluyor ve ücretli uygulamalar içinde de 1.79 TL fiyatlı uygulamalar ücretli uygulamaların %42’sini oluşturuyor. Aynı zamanda Türkçe Uygulamaların ortalama fiyatı da 1,38TL olarak ortaya çıkıyor.

Şu anda Türkçe iPhone ve iPad uygulamalarının %55’i hem iPhone hem de iPad uyumlu universal uygulamalar olurken, %33’ü sadece iPhone için üretilmiş durumda. Bunun yanı sıra sadece iPad için üretilen uygulama sayısı da %12.

En Çok türkçe Uygulama Eğitim kategorisinde
Kategorilere gelince, en çok Türkçe uygulama geliştirilen kategori %14 ile ‘Eğitim’ olurken, en pahalı kategori de ‘Kitap’ ve ‘Eğitim’ kategorileri olarak göze batıyor. Kitap ve Eğitim kategorilerinin en pahalı kategori olarak çıkması aslında, eğitimin halen çok da kolay olmayan, zor ulaşılır bir mecra olduğu ve kaynakların çok fazla olmadığının bir göstergesi olarak alınabilir.

En az uygulama ise Hava Durumu kategorisinde yer alıyor, anlaşılan o ki, yazılım geliştiriciler çeşitlik anlamında uluslararası hava durumu sistemleriyle rekabet etmek pek istemiyor gibiler..Uygulamalara verilen puanlara baktığımızda da 5 yıldız alan Türkçe uygulamalar tüm puan verilmiş Türkçe uygulamaların %16’sını oluşturuyor. Puan verilen uygulamalar içerisinde de ortalama puan 3.79

Apple Store’da Türkçe Uygulamalar her ne kadar gelişmeye ve artmaya devam etse de hala çok önemli oranda eksiklikler var ve bunların zamanla daha da çoğalacağını ummak doğru bir yaklaşım olacaktır.

Eğer bir uygulama geliştirici veya iPhone/iPad uygulaması geliştirmeyi planlayanlardansanız sizlere kolayca öne çıkabileceğiniz ve içeriği az olan 5 kategori ismini ipucu vererek bitirelim: Hava Durumu, Sosyal Ağlar, Üretkenlik, Navigasyon ve Sağlık

3 Yorumlar

Seninkini ekle

+ Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.