iPhone 5 ekranı daha büyük olacak mı?


Kuşkusuz büyük ekranlı akıllı telefonların popülerliği gün geçtikçe artıyor. Ve de birçok şirket beklentileri karşılayabilmek için çeşitli ebatlarda telefon üretimlerine son sürat devam ediyor. 2007 yılında 3.2 ile 3.5 inch arasında olan ortalama boyutlar 2012’ye geldiğimizde 4.3 ile 4.65 inch civarlarına kadar çıkmış durumda. Hatta Samsung Galaxy Note tam 5.3 inch!!
iPhone ise hala ilk çıktığı gün gibi  3.5inch. Ve esasında bugüne kadar hemen hemen her yeni çıkan iPhone’un daha büyük ekranla çıkacağı dedikodu edildi ama bu şu ana kadar gerçekleşmedi. Hatta Steve Jobs bir röportajında iPhone’un ekranının asla daha büyük olmayacağını çünkü ancak bu şekilde tek elle ve bir stylus, yani işaretleme kalemine ihtiyaç olmadan kullanabileceğini iddia etmişti. Esasında bu kısmen doğru ama iPhone 3.5 değil de 3.8 hatta 4 inch olamaz mı?
Gelin önce piyasadaki popular telefonların ekranlarına bir göz atalım:
Kabul etmek gerekiyor ki bazı büyük ekranlı Android telefonlar oldukça çekici gözüküyor! 4.6 ve 5.3 inch boyutlarındaki dev ekranlar hariç diğerleri kesinlikle göze batmıyor. Ancak ben 4.3 inch ekranlı Samsung Galaxy 2 dahil bir çok telefonu deneme şansı buldum ve şahsen Steve Jobs’a hak verdim. Bu telefonları tek elle kullanmak mümkün ama ancak çok uzun parmaklarınız yoksa bir çok özelliğini ancak iki elinizi kullanarak kontrol edebiliyorsunuz. Ve de en sıkı Android severler bile ekran çözünürlüğünden genelde memnun değil ve daha da ötesi pil ömründen şikayetçi. Şüphesiz bu dev ekranlar pil ömrü için hiç de iyi değil!
Biz yine asıl sorumuza geri dönelim; iPhone 5 ekranı daha büyük olacak mı? Galiba bu sefer olacak! Öyle ki bazı güvenilir kaynaklar yeni iPhone dizaynının çok daha farklı olduğunu ve ekran boyutunun 4 inch olacağını ciddi şekilde söylüyor. Buna geçtiğimiz günlerde Apple ürünlerinin montajını yapan Foxon isimli şirketin bir çalışanı da dahil. Peki iPhone 5, 4 inch olursa nasıl olurdu? Bu sorunun cevabını Colin Timothy isimli bir kullanıcı Verge forum sitesinde gayet başarılı bir çalışma ile vermiş. Resimlere mutlaka bir göz atmanızı tavsiye ederiz. Gayet mantıklı ve kullanışlı gözüküyor!
Kategoriler

2 Yorumlar

Seninkini ekle

+ Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.